HEEMSCHUT /I Vijf RK kerken in Noord-Groningen Vissen herplaatst! gazer Enkhuizen l Deventer AmsterdamX^s Huizen Gouda - - >,/VrH.Bergen op Ulvenhout Zoom GRONINGEN Noord Groningen, een gebied van ca 769 vierkante kilometer en 92.000 inwoners telt vijf monumentale Rooms Katholieke kerken. In kerkelijk opzicht is Noord Groningen moeilijk te vergelijken met de rest van Neder land. Nadat in 1594 de Spanjaarden in Groningen waren verslagen, werden de bezittingen van de RK kerken en kloosters geconfisqueerd als vijan delijk bezit. De pastoors werden uit hun ambt gezet; en konden kiezen voor een overgang naar het 'ware christelijke geloof' het protestantisme of konden met pensioen, dat werd betaald uit de geconfisqueerde goede ren. Zo kwamen in de tweede helft van de 17de eeuw in de Ommelanden rust en ruimte voor het RK geloof. Tot een echte grote bloei kwam het niet. Rondreizende pastoors zijn er weinig en ze moeten niet opvallen. WERKGROEP MONUMENTALE KUNST Bergen op Zoom - Op 2 september werd het volledig gerenoveerde zwembad De Schelp uit 1999 in Bergen heropend. Dankzij een lobby van de Werk groep Monumentale Kunst is het kunstwerk 'Vissen' van Martha van Meurs herplaatst: ditmaal in een gang richting zwembad. 'Vissen' werd oorspron kelijk gerealiseerd voor de noordwestelijke wand van zwembad Gageldonk dat op 19 april 1973, met de voltooiing van het buitenbad, werd geopend. Het binnenbad was al in gebruik. Met de afbraak in 1999 van zwembad Gageldonk werd 'Vissen' herplaatst in De Schelp. Dit werk heeft een grote cultuurhistorische waarde. De op 29 juni 1917 in Bergen op Zoom gebo ren Martha Kornelia de Jonge ontmoette op de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam Anton van Meurs. Het kunstenaarsechtpaar vestigde zich in Bergen op Zoom waar het decennialang een vooraanstaande rol bin nen het kunst- en cultuurcircuit speelde. Voor hét belangrijkste evenement in deze stad, de 'vastenavend', ontwierpen en vervaardigden zij wagens volgens het maakprocedé 'tjeppen', het met polyester matjes bekleden van de mal. De belangrijkste kenmerken van de monumentale wederopbouwkunst komen in dit charmante werk terug: het werken met nieuwe materialen - in dit geval polyester - en het toepassen van felle kleuren. Martha van Meurs overleed na een zeer actief kunste naarsbestaan op 3 mei 2007. Johanna Jacobs Diensten worden gehouden bij enkele belangrijke katholieke families te Uithuizen, Bedum en Den Hoorn (staties). Dit bleef zo totdat uiteinde lijk in 1853 de missiestaat (sturing vanuit Rome) werd opgeheven en de scheiding kerk en staat in Nederland ontstond. In Uithuizen werd in 1857 een kruisbasiliek met ingebouwde toren gebouwd naar ontwerp van J. H. Scheepers. In 1868 volgde in Kloosterburen de opdracht tot de bouw van de kerk aan PJ.H. Cuypers. De kerk van Bedum, van de hand van A. Tepe, dateert uit 1880. In 1924 werd in Delfzijl aan architect C.A. Hardeman opdracht gegeven voor de bouw van de St Joseph kerk. In 1926 werd de St. Bonifatiuskerk van Wehe-Den Hoorn, eveneens opgedragen aan Cuy pers. Alle zijn nu rijksmonumenten, evenals de bijbehorende pastorieën en/of begraafplaatsen. In een gebied met teruglopende bevolking en kerkbezoek is/wordt het moeilijk een parochie 'draaiende' te houden. Reden dat de vijfparochies, na een intensieve samenwerking, op 11 maart 2018 een nieuwe parochie hebben gevormd: De Heilige Liudgerparochie. Liudger (742 - 809) was een 8ste-eeuwse missionaris in het gebied der Friezen. Het grootste deel van de huidige provincie Groningen was toen Fries gebied. Voor Heem schut Groningen is de herbestemming van religieus erfgoed een punt van aandacht. Gijsbert Boekschoten 14 december 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 14