Strandhotel Nassau Bergen Verontruste bewonersgroep gaven aan het in 1909 geboren prinsesje. Dat juist daar later de eerste grote flat zou worden gebouwd - toepasselijk Julianaduin genoemd - konden zij niet bevroeden. Nieuwbouw na WOII Toen de plannen voor het dorp van de grond kwamen, met inbreng van Berlage en Sprin ger, begon de groei. In de Tweede Wereld oorlog werd het dorp vrijwel geheel afgebro ken en langs de kust verscheen één grote bunker. Na de oorlog begint een nieuwe tijd. Het dorp wordt herbouwd, groeit weer, maar mondjesmaat. Een nieuw hotel Nassau- Bergen wordt gebouwd door de architecten Roggeveen en Hooning. Niet op de plek van het gesloopte hotel - in de kelders daarvan bevindt zich nu het Zeeaquarium - maar op de plek van Villa Ulysses, het eveneens gesloopte eigen huis van de Van Reenens. Het nieuwe hotel is een sober, functioneel ontwerp, gebouwd toen na de oorlog mate riaal nog schaars was en energie goedkoop. De ingang ligt enigszins verscholen bij de centrale strandopgang. Je ziet het vanuit de duinen en vooral ook vanaf de zee. Een monument is het niet, wel een stijlicoon. Vele jaren heeft de familie Zeiler het hotel geëxploiteerd, totdat de laatste eigenares overleed. Nu is het eigendom van Nassau Bergen BV met als initiatiefnemers de Ber- genaren Henk Deen en Bastiaan Smit met als doel herinrichting van het terrein van 6000 hectare waarvan niet alleen het hotel deel uitmaakt, maar ook de bebouwing bij de centrale strandopgang. In Bergen aan Zee zie je, in afwachting van gewenste herbestemming, vaak een zeker stramien: geen sluitende exploitatie, dan vaak sluiting, vervolgens verwaarlozing, gevolgd door verval. Een bezoek aan strand hotel Nassau Bergen dat in 2006 nog een verrassing kon zijn, laat nu wat anders zien. Rond een degelijk gebouw met een goede sfeer en een prachtig uitzicht is een lang durige discussie gaande. Zolang het nog geëxploiteerd wordt, zal het geen steen des aanstoots worden. Gelukkig: Bastiaan Smit bezweert dat het hotel nog vol in bedrijf zal blijven tot de plannen zijn goedgekeurd en kunnen worden uitgevoerd. Maar, zegt hij, het huidige hotel met zijn later bijgebouwde vleugel is te onpraktisch voor een gezonde bedrijfsvoering en veel te duur in energie. Dit wordt door bedrijfsleidster Martine Hirschfeld onderschreven. Er worden plan nen ontwikkeld voor afbraak en vervanging, waarbij koopappartementen dienen ter financiering van een klasse hotel met niet meer dan zestig kamers. Via een wedstrijd is een architectenbureau gekozen dat een reputatie heeft voor groen bouwen. Zo kwam een plan op tafel voor twee ruim bemeten gebouwen, beide twintig meter hoog (28 meter boven NAP!), met gevels van 37 en 54 meter breed. Dat alles in het beschermde duingebied. De ambitie is een iconisch gebouw neer te zetten. Voor dit plan was in dit dorp van de kleinschalig heid, de bijzondere natuur en de eigenheid niet veel steun voor van de bewoners, zij het dat men zeker niet onwelwillend staat tegenover vernieuwing. In de dorpsraad van Bergen aan Zee worden de plannen besproken. Ook daar staan de kleinschaligheid - in 2015 nog vastgelegd in een structuurvisie - en het huidige bestem mingsplan centraal. Een deel van de dorpe lingen heeft zich verenigd tot de groepering 'Verontruste Bewonersgroep Bergen aan Zee'. Velen zetten zich in om van Bergen aan Zee geen Knokke te maken, met excu ses aan de Belgen. Voor de bewoners is dat een schrikbeeld! Ondertussen is niemand gelukkig: de initi atiefnemers moeten lang wachten op hun rendement, de gemeente kan een dergelijk proces niet of nauwelijks aan - zeven wet houders in twaalf jaar! - de bewoners stel len zich coulant op waar het vernieuwing betreft, maar stellen grenzen en ondertus sen is er weinig soelaas voor de bedrijfsvoe ring van het hotel. Hoeveel kan het vigerende bestemmings plan aan? Moet het vernieuwd worden? Hoe soepel kunnen de provinciale regels voor duin- en stormbescherming en onder grondse (parkeer)voorzieningen gehanteerd worden in dit Natura 2000 gebied? De hamvraag is: hoe houdt je grote plannen kleinschalig? Daar worstelen beide partijen mee. Zeker is dat het laatste plan nog niet is gemaakt. Vooral omdat de vernieuwing van de aanwezige rommelige bebouwing bij de strandopgang ook moet worden mee genomen. De planvorming is te volgen op www.nieuwnassaubergen.nl. De website van de bewonersgroep is www.bescherm- hetduin.nl En de hotelgasten? Ze moeten het stellen met een gedateerd hotel, dat overigens gewoon open is. Een familiehotel dat het vooral van de zomer moet hebben. Het vuur torentje op het dak is bij een van de laatste stormen gesneuveld en wordt natuurlijk niet vervangen. Maar: wat een locatie! Het hotel Nassau Bergen, de schepping van Rogge veen en Hooning, zou een beter lot verdie nen.... december 2019 HEEMSCHUT 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 13