Voortgang Heemschut Kerkenvisies Kerkenvisies Het project Heemschut Kerkenvisies is op 1 januari 2019 van start gegaan. Het hoofddoel is om samen met onze eigen commissies het instrument Kerkenvisie onder de aandacht te brengen. Om u als lezer van Heemschut te informeren over waar we nu staan en wat er speelt rondom het onderwerp Kerkenvisies, geven wij hierbij graag een update. Heemschut kernwerkgroep Kerkenvisies Piet Voermans Toolbox en volgende stap Tot nu toe aangesloten gemeenten Aalten, Alkmaar, Amersfoort, Berg en Dal, Brielle, Borsele, Culemborg, De Ronde Venen, Drechterland, Dru- ten, Enkhuizen, Enschede, Geldrop- Mierlo, Goes, Grave, Haaksbergen, Hellendoorn, Hoorn, Hulst, Kaag en Braassem, Mill en Sint Hubert, Nieuwkoop, Noord-Beveland, Nijme gen, Oldebroek, Oost Gelre, Ooststel lingwerf, Oss, Oudewater, Rheden, Roermond, Rotterdam, Rijssen-Holten, Schouwen-Duiveland, Smallingerland, Sudwest-Fryslan, Tiel, Tholen, Utrecht, Vlaardingen, Waal wijk, Weert, Winterswijk, Woerden, Wijchen, Zaltbommel en Zwolle. De kernwerkgroep bestaat uit de volgende leden. Pier Bosch Caroline Koldeweij David Koren Jan Tiggelaar Inmiddels is het programma vol op stoom. Steeds meer gemeenten gaan aan de slag met het onderwerp. Op 3 juli 2019 publi ceerde de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed dat 47 gemeenten reeds een uit keringsaanvraag hebben ingediend. En de aanvragen blijven binnenstromen. De RCE bracht in mei de online handreiking Bouw stenen kerkenvisie uit om antwoord te geven op de basisvragen; hoe pak je het opstellen van een kerkenvisie aan, hoe begin je, met wie ga je in dialoog. Zie hiervoor: https:// www.toekomstreligieuserfgoed.nl/nieuws/ bouwstenen-kerkenvisie-nu-online. Alle partners in het landelijke programma gingen voortvarend aan de slag, zo ook Heemschut. Heemschut startte in 2019 met de lands- dekkende inventarisatie van alle organisa ties die zich richten op erfgoed en erfgoed- beleid. Veel provinciale commissies hebben gehoor gegeven aan de oproep om input te leveren. Inmiddels zijn vijf provincies zo goed als compleet en wordt hard gewerkt aan de verdere inventarisatie. Op 29 maart werd in het Museum Catha- rijneconvent te Utrecht een bijeenkomst georganiseerd voor alle provinciale com missies. Het werkplan en het speciaal door Heemschut samengestelde informatie filmpje Kerkenvisies werden gepresenteerd. Dit leverde veel enthousiaste reacties op. Aansluitend is er een landelijke Heemschut kernwerkgroep opgericht. Deze werkgroep is op 11 juli in Amsterdam bijeen geweest. Op dit moment wordt gewerkt aan het samenstellen van een standaardbrief en persbericht die ingezet kunnen worden door Heemschutcommissies, -vrijwilligers en andere erfgoed- en burgerorganisaties om lokale politici en gemeentelijke overhe den te stimuleren aan de slag te gaan met het opstellen van een kerkenvisie. Inmiddels zijn we zover dat er voldoende materialen verzameld en ontwikkeld zijn om over te gaan tot de volgende stap: het in samenwerking met de provinciale com missies organiseren van regionale kennis bijeenkomsten waar erfgoedverenigingen en burgers kunnen aansluiten met als inzet kennis maken en uitwisselen. Er wordt infor matie verstrekt over het begrip Kerkenvisie, de rol van de burgers en erfgoedverenigin gen en de wijze waarop zij kunnen bijdragen in de totstandkoming van kerkenvisies. Zo wil Heemschut een netwerk creëren van betrokken burgers die zich inzetten voor erfgoed en behoud. Samen met Heem schutters wordt verkend waar mogelijke pilotprojecten plaats kunnen vinden. Veel Heemschutters zijn al actief aan de slag gegaan. Hebt u vragen, een idee voor een pilot, goede voorbeelden van burgerpar ticipatie bij religieus erfgoed of wilt u meewerken aan de inventarisatie? Neem dan contact op met de projectleider Heem schut Kerkenvisies, Lilian Grootswagers via grootswagers@heemschut.nl. december 2019 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 11