Wederopbouwwijk met sloop bedreigd Een vuurstorm, veroorzaakt door een artilleriebombardement, legde een groot deel van de historische binnenstad van Middelburg in de as. Die 17de mei 1940 gingen ongeveer 600 panden verloren waarvan nagenoeg de helft ook werd bewoond. Op een inwoneraantal van 16.000 betekende dat een acute woningnood, met sociaal ontwrichtende gevolgen. G errit Schoenmakers Middelburgse sfeer Stichting Herbouw Middelburg 't Zand in Middelburg behorend tot de gemeente Koudekerke en direct liggend buiten de wallen van Mid delburg, inclusief het landgoed Toornvliet, geannexeerd als bouwgrond. De speciaal opgerichte Stichting Herbouw Middelburg gaf architect Paul Briët, die al enkele bouw opdrachten in Middelburg en op Walcheren op zijn naam had, opdracht op 't Zand een wijk te ontwikkelen met een tweehonderd tal woningen voor de dakloos geworden burgerij, die door het oorlogsgeweld het zwaarst was getroffen. De bouwstijl waar voor werd gekozen moest een streekeigen karakter dragen. Daarmee werd de discus sie beslecht in het architectuurdebat, dat zowel in Duitsland als in Nederland op hoge toon werd gevoerd tussen enerzijds de tra ditieanalisten, in Nederland aanvankelijk smalend de 'Delftse School' genoemd en anderzijds de modernisten die de Nieuwe Zakelijkheid voorstonden. Deze laatsten kozen voor nieuwe materialen als beton, glas en staal en platte daken. In Duitsland werd deze architectuuropvat ting uitgedragen door het 'Bauhaus'. Nog in 1933, het eerste jaar van de nationaal- socialistische machtsovername, werd deze beweging de nek omgedraaid. In de reto riek van het nationaalsocialisme werd de Nieuwe Zakelijkheid gekwalificeerd als een Burgemeester Walré de Bordes verklaarde enkele dagen na deze rampspoed, dat zowel het laatgotische stadhuis als de uit de late Middeleeuwen stammende abdij zou worden gerestaureerd. Dat zette de toon voor de wijze waarop het geschon den middelburg zou worden gereconstru eerd. Richtinggevend was de veronder stelde 'Middelburgse sfeer' die vroeg om eigentijdse architectuur met traditionele bouwmaterialen. Historiseren werd afge wezen, maar aanbevolen was wel een 'pittige verwijzing naar de traditie'. Pitto reske toevoegingen waren uit den boze. Voor de oorlog waren reeds concepten uitgewerkt voor reconstructie van het middeleeuwse stratenplan, waarin het opkomende autoverkeer toen al vastliep. Uit het ongerijmde ontstonden zo moge lijkheden de stad gereed te maken voor de toekomst. De Duitse bezetter was bezeten van rassen theorieën, waarin het Duitse volk behoorde tot het superieure Germaanse ras. Alleen dat ras had bewezen over vaardigheden te beschikken die op alle gebieden cultuur konden scheppen. Ook de Nederlanders werden tot dat uitverkoren ras gerekend. De 'loswikkeling' uit het Heilige Roomse Rijk, het Eerste Rijk, bij de Vrede van Münster in 1648 was een historische vergissing en te wijten aan het wanbeleid van Philips II. Deze 'noodwendige' vergissing van destijds zou in het Derde Rijk worden gecorrigeerd. Middelburg werd ongevraagd gekwalificeerd als het meest westelijk gelegen voorbeeld van Germaanse stedenbouw in Europa. Op de plek van het verwoeste Oost-Indische Huis moest een staatstheater verrijzen met Ger maans repertoire en de abdij zou een studie centrum worden voor de Germaanse cultuur en rassentheorie. Maar het winnen van de oorlog genoot vooreerst een hogere prioriteit. Om de desastreuze woningnood in Middel burg te lenigen werd het buurtschap 't Zand, 6 HEEMSCHUT september 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 6