Handhaving gevraagd Krottenkoning laat monumenten bewust vervallen «ÈSS* Moet een gemeente opgeven als het niet lukt om het verval van een monument te bestraffen? Heemschut en het Cuypersgenootschap vinden van niet en hebben wederom de gemeente Sluis verzocht op het verval van het rijksmonument Het Hoompje te blijven handhaven. De eigenaar laat het voormalige klooster bewust vervallen. Opgeven? Geschiedenis Christian Pfeiffer 3SJ '•srft A Strafmaatregelen dringend nodig De erfgoedorganisaties kwamen in actie nadat de gemeente in de media liet weten dat de strijd om het rijksmonument gestreden is. De gemeente Sluis ziet geen heil meer in verdere acties om het monumentale pand te redden. Maar dat moet geen reden zijn om op te geven, zo stelt Heemschut Zeeland in een hernieuwd verzoek aan de gemeente. Het verval van rijksmonumenten is strafbaar. Het staat in de Erfgoedwet uit 2016. Handha ving van die wet ligt bij de gemeente. Het Cuy- persgenootschap en Heemschut doen dan ook opnieuw een dringend verzoek aan de gemeente Sluis om toch tot krachtige maat- 44 HEEMSCHUT september 2019 regelen over te gaan. Verval en uiteindelijk het verlies van het oude klooster zou onverteer baar zijn. En bovendien: wat geeft dit voor een signaal? Als een eigenaar bewust de weg van verval kiest, dan wordt dit blijkbaar beloond? Het gebouw dat tegenwoordig in de volksmond Het Hoompje wordt genoemd is gebouwd in 1909 door een zekere baron Cox. Officieel heette het gebouw La Pommerie. In eerste instantie werd het bewoond door de Zusters der Kindheid van Maria, een orde die in 1838 werd gesticht. Enkele jaren na de ingebruikname kwam het in bezit van de Soeurs de la Provi dence de Rouen die zich door de Combenwet- ten gedwongen zagen uit Frankrijk te vertrek ken. Enige tijd later, het tijdstip is onbekend, kochten de zusters Dominicanessen uit Brugge het pand. Het bood onderdak aan zusters die uit de missie kwamen en kreeg de naam H. Hart ter Ruste. De zusters gaven onderwijs aan geestelijk gehandicapte kinderen. In 1934 kochten de Zusters van de Kinds heid van Maria opnieuw het gebouw. Zo kwam het tehuis weer aan de oorspronke lijke orde. De orde hield zich overigens even als de vorige eigenaar bezig met sociaal en mentaal achtergebleven kinderen. Na de Tweede Wereldoorlog werd in het relatief ongeschonden gebouw een noodstadhuis en politiebureau ondergebracht. Wegens veran derde educatieve opvattingen en financiële redenen werden het klooster en internaat op 5 september 1986 gesloten. In 1992 werd het gekocht door project ontwikkelaar Ronnie van de Putte, ook wel de 'krottenkoning' genoemd, vanwege zijn omgang met (monumentale) panden. Hij bezit ook het bekende huis Ivicke in Wasse naar, ook een geval waar Heemschut al jaren strijd voor een straf tegen het verval van het rijksmonument. Heemschut blijft bij de gemeente aandringen op passende strafmaatregelingen, ondanks de zeer slechte staat van het pand.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 44