5 1 a1 F Ruïnes? Belemmerende regels Subsidie voor krimpgebieden Ruïne van een boerderij aan de Hamdijk. Oldambtster boerderij aan de Hoofdstraat 199 in Beerta. familiebezit is en tiptop werd onderhouden, maar nu kampt met scheuren. Van zijn ver haal kreeg je tranen in je ogen.' Het is geen vrolijk beeld. Trinet Holtslag: 'Je kunt zeggen dat het verval dan maar de ruimte moet krijgen. Alleen vinden de Old- ambtsters dat geen goed idee. Dan krijg je ruïnes die afbreuk doen aan het imago van het gebied zeggen ze en daarin kan ik ze volgen.' Maar hoe dan wel? Pier Bosch tempert de verwachtingen: 'Ik ben al blij als we het casco en de silhouetten bewaren. Alleen de echte pareltjes kun je gaaf houden.' Bovendien is er al wat bereikt: 'Tien jaar geleden is dit aangekaart, onder andere door Heemschut Groningen. Toen was de reactie dat het een probleem van de eige naren was. Nu zien we betrokkenheid bij overheden, omwonenden en bezoekers van het gebied.' Het symposium vond plaats in Boerderij Hermans Dijkstra, gevestigd in een voor malige Oldambtster boerderij in Midwolda. Bosch: 'Een probleem bij functiewijziging is de strakke overheidsregulering. Bij Her mans Dijkstra is daar wat betreft het par keren soepel mee omgegaan. De enorme parkeerplaats is handig gecamoufleerd en niet storend.' Vernieuwend denken is nodig bij zoeken naar andere functies. Holtslag: 'Wil je bij voorbeeld ICT-bedrijven aantrekken, dan heb je snel internet nodig.' Bosch pleit voor een projectleider, die de regie neemt, helpt bij het oplossen van belemmerin gen en doorpakt: 'Ondernemers kunnen niet eindeloos wachten.' Holtslag wil meer gebruiksfuncties in vrijkomende boerde rijen toestaan: 'Wonen bijvoorbeeld. Elders in het land worden oude boerderijen opge deeld in appartementen. Waarom niet in het Oldambt?' Dan de financiën. Trinet Holtslag: 'Er is landelijk subsidiegeld beschikbaar. Het zou mooi zijn als dat meer naar krimpgebieden zoals het Oldambt zou gaan. De Adviesraad voor Cultuur heeft onlangs in die richting geadviseerd.' Gevoel van urgentie is er wel, zegt Bosch: 'Toen Heemschut een paar jaar geleden een excursie voor Groninger Statenleden naar het Oldambt organiseerde, kenden die het gebied soms niet eens. Nu zien de betrokken overheidsinstanties het als een maatschappelijk probleem en hebben ze verklaard dat ze gezamenlijk naar oplossin gen gaan zoeken. Misschien is het nog niet te laat....' Vervallen Oldambtster boerderij aan de Hamdijk bij de grens met Duitsland. september 2019 HEEMSCHUT 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 43