De boerderijen van het Groninger Oldambt zijn monumenten van trots en rijkdom. Of beter gezegd, dat waren ze ooit. Tegenwoordig staan veel boerderijen van het Oldambtster type leeg en dreigt verval. Een symposium maakte duidelijk dat streekbewoners en bezoekers dit erfgoed waarderen en wat er nodig is om het te redden. Eric le Gras Graanrepubliek Schaalvergroting in de landbouw Kansen voor de kapitale boerderijen van het Oldambt? Twee citaten illustreren wat er speelt. Eerst Johan van Strien, een ondernemer die zijn bedrijf in een Oldambtster boerderij pro beerde te vestigen: 'Ik zag de enorme schoonheid van deze boerenbedrijven en ook het intreden van verval. Dat heeft me pijn gedaan en dat doet het eerlijk gezegd nog steeds.' Van Strien wilde in zijn bedrijf mensen met een beperking of met afstand tot de arbeids markt gaan opleiden voor de restauratie- bouw, maar haakte af. Waarom hij dat deed maakt een ander citaat duidelijk: 'De eigena ren van deze boerderijen kunnen de zorg voor dit culturele erfgoed niet dragen. De boerde rijen zijn te groot, herstel en onderhoud zijn te kostbaar en de uitdagingen complex.' Beide citaten komen uit het onderzoeksrap port dat de Groninger erfgoedorganisatie Libau opstelde over de toekomst van de Old ambtster boerderijen. Trinet Holtslag, mede werker van Libau en lid van de Groninger Heemschutcommissie, was projectleider. Ze vertelt over de verknochtheid van de bewo ners aan het weidse landschap, het agrari- sche erfgoed, de cultuurgeschiedenis die zich ook laat zien in de arbeiderswoningen en renteniersvilla's en over de inspanning die het kost om de buitengewoon grote boerde rijen in stand te houden: 'Achter een bouwval zit vaak een triest verhaal.' Die verhalen spelen zich af in het Oldambt, het zeekleigebied in het noordoosten van de provincie Groningen en het aangrenzende deel van Duitsland. Auteur Frank Westerman noemde het de Graanrepubliek, het land van de strijd tussen boeren en landarbeiders, van natuur en cultuur, van dorpen en platteland. Het Groninger Heemschutcommissielid Pier Bosch is mede-initiatiefnemer van het pro ject: 'Je herkent de Oldambtster boerderij aan de daklijn die doorloopt naar de schuur en aan de krimpen, dwarsstukken die de boer derij vanaf het woongedeelte steeds breder maken tot aan de grote schuur. De voorhui zen zijn vaak imposant. Het zijn parels in het landschap, die tonen hoe het leven van de kapitaalkrachtige graanboeren hier ooit was.' Die tijden zijn voorbij. Schaalvergroting in de landbouw die veel boerderijen overbodig maakt, bodembeweging vanwege gas- of zoutwinning, veranderend grondwaterpeil, torenhoge onderhoudskosten, het zijn facto ren die tot leegstand en verpaupering leiden. Trinet Holtslag beschreef het in haar rapport. 'Ik heb vooral gesproken met eigenaren van boerderijen die er nog redelijk aan toe zijn. De situatie is waarschijnlijk ernstiger, onder andere omdat de leegstand groter is dan uit de registraties blijkt.' Bosch noemt andere factoren die de toe komst van de Oldambtster boerderijen onder druk zetten: torenhoge onderhoudskosten, onvoldoende tegemoetkomingen, beperkende regels voor functiewijziging en bouwtech nische aanpassingen. Holtslag: 'Je ziet scheurvorming en verzakkingen. Het groeit zelfs eigenaren die hun panden goed wisten te onderhouden soms boven het hoofd. Tij dens het symposium sprak een agrariër over de liefde voor zijn boerderij die generaties in 42 HEEMSCHUT september 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 42