Uf t# .5 10 32 34 HEEMSCHUT De Keenesluis hersteld De Oldamtster boerderij AVL in Harderwijk Herbouw kerk in Bovenkerk De Nijenbeek gered Straatnaambordjes Omslag: Oldambtster boerderij in een koolzaadveld eRFGoeDveRenicinc En verder: INHOUD 't Zand te Middelburg Tips Open Monumenten Dag bij Drieborg. Foto: Willem Friederich Heemschut Actief 14 Erespeld voor Dolly 13 Bedreigd - gered 20 Column 27 Nieuwe leden 22 Stadsparken 36 Boekbespreking 38 Handhaving gevraagd 44 Excursies 45 Met een nieuw bestuur gaat Heemschut de komende jaren verder werken aan haar doel stelling: het behoud en de bescherming van cultureel erfgoed in Nederland. Bijna dagelijks worden we gemaild, gebeld of op andere wijze benaderd door burgers die zich zorgen maken over erfgoed in hun omgeving. Heemschut wil de band met lokale organisaties versterken. Daarom is het lidmaatschap voor verenigin gen en stichtingen aantrekkelijker gemaakt. Op Rijksniveau wordt dit najaar de vaststel ling van de Nationale Omgevingsvisie gestart. Zienswijzen kunnen worden ingediend en er zijn informatierondes langs alle provincies. Heemschut is blij met het ontwerp van deze visie. Het behouden en versterken van cultu reel erfgoed en landschappelijke en natuur lijke kwaliteiten van nationaal en internatio naal belang worden heel specifiek genoemd. Het Rijk erkent dus het belang van de kern kwaliteiten. Naast de bescherming van waar devolle, kwetsbare landschappen en be bouwde gebieden, dient bij (stedelijke) groei, verdichting, transformatie of krimp rekening gehouden te worden met bijzondere ge bieden, structuren, archeologische monu menten, gebouwde of aangelegde monu menten, beschermde stads- en dorpsgezich ten en (genomineerde) werelderfgoed- en wederopbouwgebieden. Die kernkwaliteiten kunnen ook benut worden bij ruimtelijke opgaven en transformaties, bijvoorbeeld met de inzet van ruimtelijk ontwerp, aldus de visie. Met deze ambitie stelt het Rijk zich een belangrijk doel, dat doorwerkt naar het beleid van provincies en gemeenten. De opgave ligt voor ons heemschutters erin om alle overheden hiervan te doordringen. Karel Loeff, directeur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 3