Huys van Boxtel en zifrï bu ren Kentering in beleid Keerpunt De sanering van Uilenburg riep veel protest op. Ca 1970. In de jaren vijftig en zestig van de twintigste eeuw was het gemeentebestuur van Den Bosch, zoals veel gemeentebesturen, in de greep van een strikt beleden vooruitgangs geloof. Den Bosch kampte met zwaarwe gende oorlogsschade, woningnood, ver krotting en verloedering. Als uitweg uit de deplorabele situatie, zag de gemeente heil in het projecteren van een nieuwe structuur over de stad, waarbij bestaande bebouwing werd gesloopt en ruim baan werd gemaakt voor autoverkeer. Een staaltje moderne cityvorming. Om winkels optimaal bereik baar te maken voor de auto koos men voor meerdere routes naar en dwars door het centrum. In de jaren vijftig was al met deze aanpak in de Bossche wijk De Pijp begonnen. De kleurrijke volkswijk was 'weggepoetst' en vervangen door moderne en grootschalige bebouwing, zonder ziel of geheugen. Ook het gebied rond de Postelstraat en Uilenburg, waar Huys van Boxtel ligt, achtte de gemeente geschikt voor verkeersdoor- braken. Vanaf de jaren vijftig werden diverse panden in de Bossche stadswijk opgekocht en onbewoonbaar verklaard, sommige zelfs gesloopt. De politiek kreeg voor de ver- keersdoorbraak in het gebied rond Huys van Boxtel volop de handen op elkaar, met een unaniem aangenomen raadsbesluit. Aan stadsherstel of bescherming van erfgoed, reeds praktijk in Maastricht en Deventer, werd in Den Bosch niet gedaan. Bedreigend voor onder meer het Huys van Boxtel was een nieuwbouwplan voor een bibliotheek. Rayonarchitect Van Veken van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg maakte bouwschetsen die zeer ingrijpend waren voor de bestaande middeleeuwse panden; alles ten dienste van de city. Het tekent de bestuurdersgeest van die tijd. Kantelmoment is het Rapport Uilenburg kwartier in juni 1968. Hoewel voorzichtig en nog steeds vanuit een dominerende moderniseringsgedachte, toonde het rap port aandacht voor de voetganger én meer nadruk op behoud van stratenpatronen en restauratie. Toen de voorgenomen demping van de Binnendieze op het nippertje niet doorging, mede dankzij Heemschut, was de definitieve kentering van het gemeentelijke sloop- en breekbeleid ingeluid. De megalo mane plannen voor de Bossche stadswijk rond Uilenburg en de Postelstraat verdwe nen in de bureaula. Vanaf 1973 bleek de gemeente Den Bosch zelfs tot een volledige omslag in denken in staat, mede onder druk van de publieke opinie. Men stelde een res tauratieplan op, dat onder meer voorzag in herstel van panden in het gebied en aan kademuren. Inmiddels beschikt Den Bosch over een grote afdeling Monumentenzorg en is de Bossche praktijk van bouwhistorisch onderzoek inspirerend voor de bouwhistori sche onderzoekdiscipline in bredere zin. Ad van Drunen en Jan van Oudheusden kwamen niet toevallig in beeld bij de boven genoemde inventarisatie en het onderzoek van 'de buren van Huys van Boxtel'. Al in de jaren zeventig waren zij als onderzoe ker, respectievelijk vrijwilliger actief in het gebied. Hun waardevolle medewerking aan het boek maakte voor hen ook persoonlijk de cirkel rond. Al nodigt het project voor beiden uit tot nader onderzoek. Het smaakt naar meer, zo zal ook de lezer merken. De publicatie Huys van Boxtel en zijn buren - Acht eeuwen bouwen in een Bossche stadswijk; onder redactie van Ad van Drunen en Jan van Oudheusden, met bijdragen van Caspar Blaauw, Ad van Dru nen, Bianca Eikhoudt, Ronald van Genabeek, Eddie Nijhof, Jan van Oudheusden en Ester Vink, telt 536 pagina's en is onder andere ver krijgbaar bij boekhandel Adr. Heinen in 's-Hertogenbosch, www.heinen.nl. Prijs 39,95. Verzending kosteloos. ISBN 9789086801626. Acht «uwen bouwen en wonen in een Bossche stadswijk Onder redactie van Ad van Drunen eh -ï Jan van Oudheusden;-^ september 2019 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 39