Publicatie over acht eeuwen Bossche stadswijk Wat begon met de aankoop van een monumentaal pand in de binnenstad van Den Bosch door Ton en Ineke Meulman liep uit op een minutieus onderzoek naar een Bossche stadswijk. Een uit de hand gelopen project? Zo zou je het zeker kunnen betitelen. Informatie ontsloten Van de sloophamer gered Huys van Boxtel en zijn buren Johanna van der Werff Na de verwerving in 2005 van het monu mentale pand aan de Postelstraat 46-48 in 's-Hertogenbosch, begonnen de eigenaren allereerst aan een zorgvuldige restauratie, waarbij ze gefragmenteerd stuitten op de bewonersgeschiedenis die hun nieuws gierigheid aanwakkerde. In 2013 werd de expertise ingeroepen van bouwhistoricus Ad van Drunen en historicus Jan van Oudheus- den. Er werd een werkgroep van historici, bouwhistorici en archeologen samenge steld. Daarmee liep het project pas echt uit de hand. Want het bleef niet bij het Huys van Boxtel. Ook het omliggende stedelijke weefsel en de daarin aanwezige monumen tale panden werden onderwerp van uit voerig onderzoek, waarvan de loop mede werd bepaald door nieuwe ontdekkingen en voortschrijdende inzichten. Eigenaren van buurpanden werden betrok ken bij het integrale onderzoek naar archeo logie, bouw- en bewonersgeschiedenis, van zowel Huys van Boxtel als van zestien buur- panden. De rijk geïllustreerde publicatie Huys van Boxtel en zijn buren, onder redac tie van Van Drunen en Van Oudheusden, geeft een prachtige weerslag van dit proces en de resultaten, getuigend van geschied schrijving op de millimeter. Kadaster, talloze notariële archieven met boedelbeschrij vingen en testamenten van bewoners en vroegere eigenaren, leverden informatie over hoe er gewoond en geleefd werd in een periode van acht eeuwen. Uiteraard leverde ook onderzoek in de panden zelf waardevolle informatie op. Het historische kaartmateriaal, de vogelvluchttekeningen en afbeeldingen van en vertellingen over bewoners door de eeuwen heen maken het boek Huys van Boxtel en zijn buren tot een feest om te lezen. Het had overigens weinig gescheeld of zowel de verwerving van het Huys van Boxtel als het onderzoek waren onmogelijk geweest. Postelstraat 44-52, met links naast het witte pand Huis van Boxtel. 38 HEEMSCHUT september 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 38