Groen erfgoed Bezuinigingen Evolutie van functies M'irm Tegelijkertijd neemt de waardering en het gebruik van stedelijk groen steeds meer toe. Je kunt dat zien op zonnige dagen, als de parken in de grote steden uit hun voe gen barsten. Maar ook meer algemeen in de architectuur en in de stedenbouw wordt gewezen op het positieve effect van de aan wezigheid van groen en natuur op het wel bevinden van de mens. Als we ons aan de hand van deze aspec ten buigen over de toekomst van de stads parken, dan hebben we het eigenlijk alleen over het nut en gebruik van de parken nu en in de toekomst. Dus moeten we niet het belang van de stadsparken als groen erf goed uit het oog verliezen. Het park als stedelijk element heeft een lange en gecompliceerde geschiedenis. Tot en met de 18de eeuw waren parken in onze omgeving particulier eigendom. Pas in de 19de eeuw ontstaat in Engeland voor het eerst het openbare park, een stuk grond midden in stedelijke bebouwing, dat speci aal aangelegd werd voor publiek gebruik. Het Vondelpark in Amsterdam, een particulier ini tiatief uit 1877, is hiervan een voor de hand liggend Nederlands voorbeeld. Het Volkspark (1872) in Enschede werd door de plaatselijke textielfabrikanten bekostigd en bood de tex tielarbeiders de gelegenheid voor een gezon dere ontspanning. Verder werden in de 19de eeuw in Nederland vele parken aangelegd op vestingwerken of stadwallen, dikwijls volgens de beginselen van de toen veel toegepaste landschapsstijl. Voorbeelden daarvan zijn de bolwerken in Haarlem en Utrecht. Nu in de 21ste eeuw is deze manier van kijken in ste den naar bestaande ruimte nog steeds actu eel. Denk aan Leiden waar geprobeerd wordt een kilometerslang Singelpark te ontwikke len dat het historische centrum omringt met groen aan het water van de singels. Hoe belangrijk groen ook wordt gevonden, overheden blijven bezuinigen op onderhoud aan historische tuinen en parken. Dat kan desastreuze gevolgen hebben voor de stads- De herstelde vijver en groenaanleg rond de muziektent in Oisterwijk. parken met een historische waardevolle aan leg. Wanneer het geheel van bomen, struiken, paden, oeverbeschoeiing, bruggen en priëlen verwaarloosd wordt, vervaagt de aanleg. Wat ooit een belevingsvolle plek was, verkommert tot een struweel met bramen en brandnetels, waardoor de oorspronkelijke aanleg vervalt tot een standaard recreatiebos met anoniem groen, waarin weinig te beleven valt. Door bezuinigingen op onderhoud is er sprake van identiteitsverlies en verloedering. Het zal dui delijk zijn dat als op deze manier de historische waarde eenmaal is verdwenen, die alleen maar met veel moeite door restauratie kan worden teruggebracht. Gelukkig wordt er soms door druk van buitenaf extra aandacht besteed aan het onderhoud en behoud van groen. Zo kan worden gewezen op de aandacht die door de Stichting 'Droom en Daad' wordt gevraagd voor het herstel van Het Park bij de Euromast in Rotterdam. In Oisterwijk heeft de gemeente, mede dankzij de inzet van de Nederlandse Tui- nenstichting (NTs), voor de Kop van Lind beslo ten tot herstel van het groene plein in plaats van verharding en is de vijver inmiddels geres taureerd en opnieuw beplant. Bij het beheer en onderhoud of herstel van parken is steeds de vraag welke functies een stadspark in deze tijd eigenlijk moet aankunnen. Parken zijn in de loop van twee eeuwen steeds geëvolueerd in hun functie. CL Van plaatsen waar de drukke stadsmens ■*-> op zondagmiddag moest kunnen ontspan- nen in het groen, moeten er nu dikwijls popconcerten, kermissen en dancefestivals kunnen worden gehouden. Honden moeten uitgelaten kunnen worden, de horeca moet een plaats krijgen en als we niet opletten worden stadsparken een vergaarbak voor nieuwe monumenten en gedenktekens. Bij afwegingen over de toekomst van stads parken staan de historische waarden lang niet altijd op de eerste plaats. Parken zijn niet statisch, ze ontwikkelen zich met de samenleving. Dat betekent dat er moge lijkheden moeten zijn voor ontwikkeling en verandering van functies, maar dan wel met een zorgvuldige afweging van mogelijkhe den en belangen. Daarbij moeten de cul tuurhistorisch belangen goed zijn geborgd. De Nederlandse Tuinenstichting zet zich - samen met Heemschut - in voor het behoud van stadsparken als cultuurhistorisch erf goed. Zo hebben beide zich bijvoorbeeld indertijd ingezet voor het behoud van het Frederikspark in Haarlem, waar de voorge nomen bouw van villa's werd voorkomen. Ook zetten beide druk op gemeenten om te zorgen voor voldoende onderhoudsbudget. Paul Smeets is juridisch planoloog van de Commissie Groen Erfgoed (CGE) van de Nederlandse Tuinenstichting. In Leiden wordt langs de singels steeds meer groen ontwikkeld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 37