Lobby Burgemeester als mediator Wie romantisch ingesteld is, heeft het bij De Nijenbeek niet moeilijk om af te dwalen naar de middeleeuwen. Aan de voet van de kasteelruïne lijkt al honderden jaren niks veranderd: de machtige toren staat aan een tak van de IJssel en vormt een idyl lisch ensemble met de verstilde omgeving. Op deze lome zomerdag is een opvliegende zwaan de enige beweging in dit schilderach tige tafereel. Stefan Rutgers (61) staat naast een enorme rode beuk die onder het bladerdek een dankbare koelte biedt tegen de brandende zomerzon. Hij vertelt zijn verhaal geani meerd in een adembenemende chronologi sche lijn. 'Het begon veertien jaar geleden bij de tandarts, waar ik een uitgave van Heemschut [april, pagina 18] uit 2005 las. Daarin stond een artikel over De Nijenbeek en de slechte staat waarin de ruïne zich bevond. Deskundigen gaven het nog enkele jaren voordat het hele kasteel vanwege de afkalvende fundering zo de IJssel in zou zak ken. Allemaal het gevolg van schade, ont staan door beschietingen van het kasteel tijdens de bevrijding van Nederland. In de toren zaten Duitsers. Dat en decennialang geen onderhoud zorgde ervoor dat De Nij enbeek in 2005 op instorten stond.' Rutgers is een zoon van een politieman en heeft, zo zegt hij zelf, daardoor een sterk ontwikkeld gevoel voor recht en onrecht. Dat hier een middeleeuws kasteel stond te verbrokkelen, was voor hem onrecht. Dit omdat het kasteel op landgoed De Poll staat, dat in particuliere handen is en er vanuit de eigenaar weinig aandacht leek voor de alarmerende staat. 'Er werd in de jaren '60 al door de toenmalige Monu mentenzorg gewaarschuwd voor het toe nemende verval. Dat kan toch niet zomaar gebeuren, dacht ik, en ik ben gaan bellen met allerlei instanties: van de Gelderse Kastelen tot de provincie en de gemeente.' Daar bleek dat het ingewikkeld en gevoelig lag, maar daar had Stefan Rutgers weinig boodschap aan. 'En zo organiseerde ik in juni 2005 de eerste Open dag van De Nij enbeek. Samen met mijn vrouw heb ik affi ches in het dorp opgehangen en hebben we een kraampje met wat informatie naast de ruïne neergezet.' Tientallen nieuwsgierigen kwamen kijken en dat het de aandacht trok, dat was kort daarna ook op een andere manier duidelijk. Stefan Rutgers werd door de eigenaar van het landgoed gesommeerd te vertrekken, maar hij wist dat hij daar wel degelijk mocht staan. En hij bleef. In de dis cussie die daarop volgde met de eigenaar werd de kiem gelegd van zijn inzet voor de restauratie. Hier was werk aan de winkel. 'Ik werk in de zorg en veel met projecten. Dus ik heb hier ook voor mijzelf een project van gemaakt. Samen met negen anderen vormden wij de Werkgroep De Nijenbeek en gingen we aan de slag: we hielden expo sities, vertelden overal waar het maar kon over de unieke geschiedenis van de ruïne, lieten de bakker speciale koekjes bakken en lobbyden bij de politiek voor aandacht.' Met succes: toen er via een bestemmings planwijziging andere bestemmingen aan een aantal boerderijen op De Poll moest worden gegeven, was er een breekijzer om via de gemeenteraad restauratie van de kasteel ruïne af te dwingen. 'Dat was in 2013. Een cruciaal moment. De gemeente kon eisen stellen en deed dat. Ook de publieke toe gankelijkheid werd politiek geregeld', zo vertelt Rutgers. Grote lof daarbij wat hem betreft voor burgemeester Jos Penninx van de gemeente Voorst, die als een soort mediator tussen de eigenaar en de werk groep fungeerde. In 2015 werd de consolidatie van De Nij- enbeek ingezet en het verval van de kas teelruïne tot stilstand gebracht. Daarmee is de toekomst van het kasteel veiliggesteld. Maar helemaal klaar met actievoeren is Stefan Rutgers nog niet: hij blijft pleiten voor meer publieke openstelling van de ruïne. 'Zoals ook afgesproken in 2013. Helaas staat bij De Nijenbeek maar liefst drie keer dat het kasteel niet te bezoeken is en dat is tegen de toezeggingen in. Ik heb er goede hoop op dat dit deze zomer nog gaat lukken en dat de ruïne ook te bezoeken is', zo wijst hij naar De Nijenbeek. Grappend: 'ik had voor mijzelf een aantal jaren voor dit project uitgetrokken, maar dat zijn er flink wat meer geworden.' Voor zijn enorme persoonlijke inzet van dit belangrijke middeleeuwse erfgoed kreeg Stefan Rutgers in juni de erespeld van Heemschut opgespeld. Hij wordt daarmee bedankt voor al zijn inzet en werk. 'En ik ben Heemschut vanuit de Werkgroep De Nijenbeek ook dankbaar: talloze keren kon ik rekenen op de steun van Heemschut Gel derland als er weer eens politiek iets gezegd moest worden', aldus Rutgers. Stefan Rutgers: 'Het begon 14 jaar geleden bij de tandarts, waar ik in Heemschut over De Nijenbeek las. september 2019 HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 33