Brabants Landelijk Erfgoed luidt noodklok! Johanna van der Werff Wegwijzer advies omgevingsvergunning Erfgoednieuws Donderdag 23 mei vond in Asten in het museum Klok en Peel het congres 'Brabants Landelijk Erfgoed' plaats. Een boeiend en alarmerend congres. Elke dag verdwijnt lan delijk erfgoed in ons land. Denk aan boerde rijen, molens, buitenplaatsen, landgoederen en landschap. Landelijk erfgoed verdween in Nederland op grote schaal in het kader van de ruilverkavelingen in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw. Maar ook de huidige tijd kent bedreigingen, zoals versnip pering en een steeds intensiever gebruik van ons landschap. Boeren hebben Neder land door de eeuwen gevormd en maakten daarbij op een vaak heel bijzondere manier gebruik van het landschap. De sporen daar van waren dan ook overal in Nederland te zien. Inmiddels verdwijnt veel gebouwd lan delijk erfgoed in rap tempo, maar ook karak teristieke bosschages, sloten, zandwegen of boomgroepen, waarmee ook veel kennis over onze landelijke cultuur verdwijnt. Wat weg is, is weg en komt niet meer terug. Inmiddels resteert in Nederland nog slechts drie procent van het oude cultuurlandschap! In Brabant zelfs nog minder. Alle redenen om de noodklok te luiden. In het Brabantse congres stonden vragen centraal als: Wat is groen erfgoed?; Hoe kun je het herkennen, beheren en beschermen?; Hoe kunnen we veranderingen in de tijd zichtbaar maken? Wat kunnen lokale erfgoedorganisaties doen om wat er nog is te beschermen? Bewust zijn van het verdwijnen is een goede eerste stap. Veel verdwijnt door gebrek aan kennis, aandacht en zorg. De urgentie is groot, niet alleen in Brabant, maar in heel Nederland! Zandpaden worden in Noord-Brabant steeds meer bedreigd. Wegwijzer advies gebouwde en groene rijksmonumenten Proftrisrh hulpmiddel voor gemeenten en omgevmgsdienstert Rj^ktdknit mof tel Cutaned F-rijotJ NA INDIENEN AANVRAAG HA VERLENEN Wie vraag ik om advies bij een aanvraag omgevingsvergunning voor een gebouwd of groen rijksmonument? Wanneer betrek ik de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed bij een overleg of vraag ik een preadvies? En is dat eigenlijk verplicht? Op deze vragen vindt u snel een antwoord in de Wegwijzer advies omgevingsvergunning. Een praktisch online hulpmiddel voor onder meer vergunningver leners, toezichthouders en handhavers bij gemeenten en omgevingsdiensten, maar dus ook voor particuliere erfgoedbeschermers! In de Wegwijzer vindt u ook het document Uitgangspunten en overwegingen advise ring gebouwde en groene rijksmonumenten voor erfgoedmedewerkers en gemeente lijke adviescommissies op het gebied van de monumentenzorg. Hierin leest u hoe de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed advi seert: op basis van inhoudelijke deskundig heid, heldere uitgangspunten en duidelijke overwegingen. Ontdek de Wegwijzer zelf op https://www.cul- tureelerfgoed. nl/omgevingsvergunning. 30 HEEMSCHUT september 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 30