Wisselwerking gaf kracht Op het eerste gezicht lijkt het kleine Brabantse dorpje Standdaarbuiten een rustig landelijk dorp, als zo vele in Brabant. Maar de rust in het dorp werd een aantal jaar geleden verstoord door een bijzondere ontdekking. Alma Hoekstra Keenesluisvirus De Keenesluis hersteld Op een zomerdag in 2007 zag inwoonster Ineke Peters dat er hekken waren geplaatst om de sluis naast haar huis. Ze ging meteen kijken. Wat bleek? Het Brabantse water schap was van plan de sluis vol te stor ten met zand, omdat hij 'te gevaarlijk' zou zijn. Ineke voelde meteen dat hier iets niet klopte, zoals ze zelf zegt: 'Het voelde alsof er zand over mij heen werd gestort in plaats van over de sluis'. Vervolgens ging Ineke op onderzoek uit en probeerde met belangrijke informatie over de sluis het waterschap van hun plan af te halen. Ineke: 'Ik had al veel bijzondere dingen over de sluis ontdekt, maar ik was bang dat ze mij niet serieus zouden nemen. Waarom zouden ze luiste ren naar een 'gewone' buurtbewoner?' Na een tijdje kwam ze terecht bij Heemschut Noord-Brabant. Vrijwilligers deden verder onderzoek naar de sluis en de sluis bleek nóg meer bijzonder te zijn dan Ineke al dacht. 'Heemschut heeft toen een brief naar het waterschap gestuurd, waardoor het acute gevaar uit de lucht was' vertelt Ineke. Het waterschap erkende het belang van de sluis, maar had vooralsnog geen geld om de sluis te restaureren. Daarnaast stond de gemeente ook niet achter een dure restauratie. Ineke bleef echter volhouden, zij begon aan een lang traject waarbij ze steeds meer draagvlak probeerde te creëren. 'Eerst voelde ik me een roepende in de woestijn, maar langzamerhand kreeg ik steeds meer medestanders' vertelt Ineke. 'De eerste belangstelling kwam uit de oude generatie in de omgeving. Zij kenden de sluis nog in werking. Daarnaast toonden vissers en fiet sers belangstelling.' Vervolgens verspreidde zij het verhaal met behulp van Stichting Beleef de Keenesluis, en dat is haar goed gelukt. 'Ineke heeft anderen besmet met het Keenesluisvirus' aldus het bestuur van de stichting. Ineke: 'Het is vooral de wissel werking geweest die mij kracht heeft gege ven. De vele telefoontjes met geïnteres seerden en ook met Heemschut hebben mij geholpen om door te zetten.' Volgens Ineke was het moment van de realisatie van de artist impression afbeelding baanbrekend. 'Het verhaal over de Keenesluis verspreidde zich als een olievlek. Steeds meer men sen begrepen wat we bedoelden.' Door de steeds grotere aandacht voor de sluis kwam 28 HEEMSCHUT september 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 28