Column Christian Pfeiffer, beleidsmedewerker Heemschut Weg Catalina... ...voorgoed weg Het trof mij toen wij daar stonden, op die dag. Karel Loeff en ik waren namens Heem schut uitgenodigd om mee te gaan op een van de laatste vluchten boven Nederland van de watervliegboot Catalina. Dit vanwege onze verloren strijd voor het behoud van dit unieke stuk mobiel erfgoed voor ons land. Een jongensdroom voor mij, dus ondanks de treurige reden stapte ik graag in. Een emotioneel moment. Terwijl wij vooraf door de aanwezige vrijwilligers werden doorge praat over de bijzondere vlucht, drong het pas goed tot mij door. Met de export van de Catalina naar de Verenigde Staten gaat veel meer verloren dan alleen een bijzon der exemplaar van de watervliegboot. Er gaat ook kennis verloren. Moeizaam opge bouwde kennis door tientallen vrijwilligers die decennialang het onderhoud van deze machine hebben gedaan. Want wie weet er nu eigenlijk nog hoe je een Pratt Whit ney R-1830 Twin Wasps motor van 76 jaar oud moet onderhouden? Wie weet er straks nog hoe je met de nukken van een dergelijk bijzonder mechaniek moet omgaan? Met het verdwijnen van de Catalina spat ook een unieke vrijwilligersgroep uiteen waarin de afgelopen jaren kennis is overgedragen over het vliegend houden van een dergelijke machine. Want die verbindende factor is weg. Die kennis is niet in documenten vast te leggen en kan alleen worden overgedra gen door te werken. Want het werken aan dit soort machines is een ambacht, dat niet te vergelijken is met het werk aan moderne vliegtuigen. Dat maakt het verlies van de Catalina voor Nederland nog zoveel tragischer. Want er is niet alleen een historisch vliegtuig ons luchtruim uitgevlogen om daar nooit meer terug te keren, maar met die verdwijning is ook een deel van het ambacht van het vliegend houden verloren gegaan. En dat besef kwam te laat. Voor mij, maar ook voor de discussie over de Catalina: want helaas is dat aspect daarin nooit bekeken en afgewogen. Laat dat een les zijn voor de, ongetwijfeld, volgende discussie over behoud van een stukje mobiel erfgoed: het gaat niet alleen om het object, het gaat ook om de mensen daaromheen, om de entourage! Karel Loeff (l) en Christian Pfeiffer bij de Catalina, mei 2019. Kuve\ Döovnwtv september 2019 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 27