Special Bioscoop De Uitkijk ZUID HOLLAND Café Central in Gouda UTRECHT Louis Hartlooper Complex in Utrecht NOORD-BRABANT De Harmonie in Tilburg ZEELAND Brouws Museum, Brouwershaven Filmtheater De Uitkijk is het oudste film theater van Nederland, opgezet door de Filmliga in 1929. Het knusse filmtheater bevindt zich in een historisch pand en heeft een stijlvolle foyer. Dat is te danken aan de voormalige directeur Mannus Franken. Hij was geïnspireerd door de Franse avant- garde bioscopen in Parijs en wilde graag een soortelijke sfeer creëren. Onderdeel daarvan was ook dat de films door arties ten en filmconnaisseurs moesten worden geselecteerd. Franken wilde 'een filmthea ter creëren in plaats van een bioscoop, dat kunst laat zien, geen entertainment'. Tegen woordig geldt De Uitkijk nog steeds als een theater voor liefhebbers van kwaliteitsfilms. NOORD HOLLAND Volendams Museum Meestal valt OMD samen met de ker mis, zodat Volendam nooit meedoet. Dit jaar heeft u geluk. De OMD valt laat, dus Volendamse monumenten stellen hun deu ren open. Toch is de kermis niet helemaal afwezig dit jaar. In het museum zal het hele weekend een fotoexpositie te zien zijn van de Volendamse kermis door de jaren heen. het museum is op zichzelf al een bezoek waard. Het beschikt over een uitgebreide collectie schilderijen, tekeningen, sculp turen, aardewerk en kunstfotografie uit de periode 1800 tot heden. Het museum werd in 1977 geopend en wilde bezoekers laten kennismaken met de rijke folklore en histo rie van Volendam. Geen plaats in Nederland is immers zo veel bezongen, gefotografeerd en bezocht. Central werd sinds 1916 beheerd door drie generaties van dezelfde familie. Het café heeft een feestzaal met het enige bewaard gebleven jaren '20 ensemble van Neder land. In 1921 liet de toenmalige eigenaar Louis de Groot de feestzaal bouwen ach ter het oorspronkelijke café. De zaal werd daarna geheel in art deco stijl ingericht door Pieter den Besten (1894-1972) die onder 24 HEEMSCHUT september 2019 Het Louis Hartlooper Complex (LHC) is een filmtheater en cultureel centrum, vernoemd naar een bekend en kleurrijk persoon uit de Utrechtse filmgeschiedenis. Deze voor malige politiepost werd in 1928 gebouwd naar een ontwerp van de Utrechtse archi tect J.I. Planjer. Het is een voorbeeld van de Amsterdamse School met ook in het interi eur oorspronkelijke details, zoals de glas-in- loodramen in hal en toren, de deuren en het trappenhuis. Bijzonder is het totaalontwerp van het gebouw met de aangrenzende Tol- steegbrug, de kademuur en de tramhalte aan de andere zijde van het water. In 1820 werd in Tilburg het muziekgezel schap De Harmonie opgericht. Zij speelden in cafés en bij speciale gelegenheden. De Harmonie werd ontbonden, en later werd de Nieuwe Harmonie opgericht die ook een O O meer voor Abraham Tuschinski werkte. Den Besten maakte prachtige wand- en plafond schilderingen van gestileerde vrouwenfigu ren en organische vormen die een belang rijke verbinding vormen naar de moderne schilderkunst van Mondriaan en De Stijl. Het museum is gevestigd in twee mooie historische panden aan de voormalige han dels- en vissershaven. Het hoofdgebouw op nummer 15 is uit omstreeks 1630 en deed sinds 1831 dienst als pastorie. Het pand op nummer 14 was een woonhuis uit omstreeks 1600, geheten De Drie Haringen. Het museum toont het maritieme verleden van Brouwershaven, de geboorteplaats van de beroemde staatsman en dichter Jacob Cats (1577-1660). Het Brouws Museum heeft een bibliotheek en een filmzaal waarin een video wordt getoond over leven en werk van Cats.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 24