HEEMSCHUT SI Pilot uitgesteld Herbestemming kerk stagneert actief ZEELAND Nieuw- en St. Joosland - Een pilot voor een zonnepark in de polder bij Nieuw- en St. Joos land gaat voorlopig niet door. Heemschut Zee land had grote bezwaren tegen het plan. De pilot Binnendijk zou schade toebrengen aan een waardevol cultuurlandschap. Het argument van Heemschut is dat deze pilot veel te ad hoc is, werd gedeeld door de gemeen teraad van Middelburg. De raadsleden willen niet vooruitlopen op een beleid voor zonneparken en windmolens dat nog gemaakt moet worden. Regels voor zulke duurzame energieprojecten in Middelburg kunnen er pas eind dit jaar zijn. Heemschut is niet tegen het nemen van ener giemaatregelen om over te stappen naar meer duurzame alternatieven voor stroom, integen deel zelfs. Maar we waarschuwen wel voor de manier waarop dit nu in Nieuw- en St. Joosland dreigde te gaan. Heemschut Zeeland staat voor volwaardig mee tellen van cultuurhistorisch erfgoed bij belang rijke, nieuwe maatschappelijke ontwikkelingen zoals de energietransitie. 'Waar het aan schortte is dat de keuze voor de plaats niet berust op een afwegingskader dat zo belangrijk is om de energietransitie te kunnen geleiden. Locaties voor een zonnepark moeten op hun effecten kunnen worden beoordeeld en vergeleken. Behoud van cultuur- en natuurwaarden kan dan op waarde worden geschat en meetellen', aldus Heemschut Zeeland. Waarom het betreffende gebied cultuurhisto risch van belang is, is door dr. A.P. de Klerk, cultuurhistoricus en landschapsadviseur, goed aangegeven in een aparte waardestelling, die van het betreffende gebied werd gemaakt. Hij schrijft onder andere: 'Ook al is de polder niet meer compleet (het zuidelijke deel werd door (sub-)recente ontwikkelingen in het Sloegebied weggevaagd), is de Nieuw-Sint Jooslandpol- der van betekenis vooral als onderdeel van de totale, historische polderstructuur ten noorden van de Sloeweg-Noord. De aanleg van zonnepa nelen zal daar afbreuk aan doen, en een onte rechte relatie met het jonge industrielandschap ten zuiden van de Sloeweg suggereren.' Arjen Drijgers NOORD-BRABANT Moerstraten - De Heilige Theresia kerk in de gemeente Roosendaal is een gemeentelijk monument. De kerk een drie-beukige kruis kerk met vierkante toren en achthoekige spits is uit 1926 en van architect Jac. van Groenen- dael. De kerk is beeldbepalend voor dit kleine landelijk gelegen Brabantse dorp en verkeert in een redelijke staat van onderhoud. De kerk kent ook een naastgelegen pasto rie, eveneens een gemeentelijk monument. Tegen de kerk waren door de jaren heen enige bouwsels opgericht, die dienden om het ker kelijke gebruik te bevorderen, onder andere een houten garage die achter de kerk is gele gen. Daarnaast een tegen de kerk aangebouwde cv- ruimte en een overkapping. De kerk is in 2015 onttrok ken aan de eredienst en na de nodige besluiten te koop gezet door de parochie met instemming van het bisdom Breda. De nieuwe eigenaar, die vanaf het begin duide lijk was alleen interesse te tonen als de kerk verbouwd mocht worden tot woon huis, werd zowel door de parochie als de gemeente geprezen om de uitdaging die hij aanging. De pas torie werd apart verkocht als woning. Onder de koop van de kerk vielen ook de diverse bijgebouwen. Deze bijgebouwen waren op een na zonder vergunning gebouwd. De garage en overkapping zijn meer dan vijftig jaar oud en bevatten asbest. De eigenaar kreeg van de gemeente te horen dat er voor de aanbouwen geen vergunning verkregen kon worden omdat ze tegen het monument stonden. Hij benaderde Heemschut voor advies en ondersteuning. De gemeente som meerde de bouwsels af te breken, hetgeen hij weigert. Het asbest was inmiddels verwijderd. De gemeente ging over tot handhaving, de eigenaar in bezwaar en de zaak escaleerde volledig. De eigenaar die in de kerk wilde gaan wonen raakte ontmoedigd en woont nu in de sacristie. Op 27 juni is de eigenaar uitgenodigd bij de bezwaarcommissie. De zienswijze van de advocaat heeft een passage, waarin Heem schut de bezwaarcommissie oproept verder te kijken dan twee bouwsels van ruim vijftig jaar geleden. Tom van Eekelen 18 HEEMSCHUT september 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 18