Geschenkwoningen Geen vakantiepark ZUID-HOLLAND Na de Watersnoodramp van 1953 stuurden de Scandinavische landen achthonderd zoge naamde geschenkwoningen naar Nederland. Deze houten huisjes waren bestemd voor gezin nen die hun huizen verloren hadden aan het water. De prefab-woningen werden verdeeld over de drie provincies: Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland. Sinds 1953 zijn honderden huisjes afgebroken en nog veel meer werden vaak onherkenbaar verbouwd. Op dit moment proberen de drie provincies samen de overge bleven geschenkwoningen te beschermen. Medio 2018 attendeerden verschillende par tijen Heemschut Zuid-Holland op het verval en verlies van deze woningen. Terwijl Heemschut zich nog op actie beraadde, besloot voorma lig SP-Statenlid Bart Vermeulen zelf vragen te stellen. Zijn initiatief zorgde ervoor dat, naast periodiek overleg tussen de drie provincies en een volledige inventarisatie van de woningen, ze beter beschermd gaan worden in provinci ale waardenkaarten. Heemschut Zuid-Holland blijft in contact met de heer Vermeulen en de betrokken ambtenaren, zodat de aandacht niet opnieuw verslapt. Gert Jan de Boer Een geschenkwoning te Dubbeldam, die inmiddels gesloopt is. Foto uit jaren '50. Artist's impression van de OREZ-plannen. NOORD-HOLLAND Enkhuizen - In het Zuiderzeemuseum waant de bezoeker zich een eeuw terug in de tijd. In het Buitenmuseum, geopend in 1983, kan er gewandeld worden tussen authentieke vis serswoningen van rond 1910. Een beleving die fors onderuitgehaald gaat worden, als pro jectontwikkelaar Droomparken zijn zin krijgt pal naast het museum tachtig vakantiewo ningen te bouwen. Heemschut Noord-Holland schaart zich onder de grote groep bezwaar makers tegen dit plan en bevindt zich in goed gezelschap. Want ook het museum, het minis terie van OCW, het Comité tot Behoud van het Enkhuizerzand en tal van andere organisaties zijn in het geweer gekomen. Saillant detail is dat de gemeente Enkhui zen een van de vijf ministeries, vier provin- cies, 32 gemeenten en zes waterschappen is die recent de Agenda IJsselmeergebied ondertekenden, waarin werd afgesproken de kernkwaliteiten van dit stuk Nederland te waarborgen. De handtekening van Heem schut prijkt ook onder dit document. Een regelrechte overtreding van de Provinciale Ruimtelijke Verordening begaat de gemeente door geen rekening te houden met de Lei draad Landschap en Cultuurhistorie, die in april 2018 door de provincie Noord-Holland is vastgesteld. Kortom, Heemschut Noord Holland ziet voldoende aanknopingspunten om dit megalomane plan, dat het unieke aan gezicht van Enkhuizen en de relatie tussen Enkhuizen, het Buitenmuseum en het IJssel- meer bedreigt, te keren. Peter Schat september 2019 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 17