HEEMSCHUT SI Onderofficierswoningen gered Bedreigde boerderij actief DRENTHE Assen - Bijna twaalf jaar geleden maakte Manfred Mauritz, destijds lid van Heemschut Drenthe zich in deze rubriek sterk voor het behoud van 41 onderofficierswoningen in de Oranjebuurt van Assen. De woningen hebben 'karakteristieke waarde' schreef Mauritz en zijn 'van historisch belang' voor de garnizoensstad. Ook de tuinen zijn waardevol, omdat niet alleen de benedenwoningen, maar ook de bovenwo ningen een eigen stukje grond hadden. Zo kon den onderofficieren die een bovenwoning had den, ook een moestuintje aanleggen. In 2007 waren de woningen toe aan een onder houdsbeurt, maar de eigenaar vond dat te kost baar en koos voor sloop en nieuwbouw. Heem schut Drenthe was het daar niet mee eens en pleitte samen met anderen voor renovatie. Daarna volgde een jarenlang touwtrekken, waarbij onder andere de gemeente Assen en de eigenaar, woningstichting Omnia, betrok ken waren. Uiteindelijk valt er goed nieuws te melden: de onderofficierswoningen blijven behouden. Wel komt er een stevige opknap beurt, waarbij vooral het interieur wordt aan gepast. Wat het miljoenenproject gaat ople veren, is daarom nog niet helemaal duidelijk. De gemeente Assen heeft in ieder geval de eis gesteld dat de voorgevels van de officierswo ningen, die aangemerkt zijn als gemeentelijke monument, gespaard blijven. Eric le Gras De onderofficierswoningen in de Asser Oranjebuurt. GELDERLAND Doetinchem - Via publicaties in de pers werd Heemschut Gelderland in 2014 geatten deerd op de plannen voor de bouw van een nieuw ziekenhuis, net buiten de bebouwde kom, langs de A18. Op de beoogde loca tie staat een fraai gerestaureerde boerde rij uit 1783, een gemeentelijk monument. Uit de redengevende beschrijving blijkt de landschappelijke waarde en harmonische architectuur doorslaggevend te zijn geweest voor de aanwijzing. Ook het omringende landschap is waardevol als overgang van het zandige, hoger gelegen, gebied naar het relatief open dal van de Oude IJssel. Bovengenoemde kwaliteiten en onze zorgen zijn in een brief aan het College en de Raad kenbaar gemaakt. Ook is gewezen op de noodzaak om rond de boerderij voldoende ruimte vrij te houden. In een reactie van de gemeente werd aan Heemschut toegezegd dat nader overleg zou volgen. Toen dit niet gebeurde werden in 2015 de Raad van Toe zicht en Directie van het ziekenhuis geïnfor meerd over deze zorgen en gewezen op het toegezegde overleg. Tevergeefs. Ondertus sen werd samenwerking gezocht met de Nederlandse Tuinenstichting en de Stich ting Milieuwerkgroep Oude IJsselstreek. Herhaaldelijk werd de publiciteit gezocht en werden raadsleden benaderd, maar overleg volgde niet. In 2017 werd een ontwerp bestemmings plan gepubliceerd waarop Heemschut rea geerde met een zienswijze. Daarna kon wor den ingesproken bij een raadsbijeenkomst over het bestemmingsplan, waarbij Heem schut onder andere wees op het ontbreken van een sloopverbod voor de boerderij. Uit eindelijk volgde in 2018 een gesprek met de gemeente, volgend op een artikel in De Gelderlander. Belangrijk is dat de boerderij een duidelijke plaats en functie krijgt die recht doet aan de kwaliteit en belevings waarde als gemeentelijk monument. De gemeente bereidde een bestemmings planwijziging voor, waarin de boerderij een betere bescherming kreeg en een sloop- verbod gold. Hierop besloot Heemschut geen beroep in te stellen bij de Raad van State. Uiteindelijk ging de Raad van State op 29 mei 2019 akkoord met het gewij zigde bestemmingsplan; de boerderij wordt gehandhaafd. Chris Scharten 16 HEEMSCHUT september 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 16