Sacraal en profaan gebruik De brand in de Sint Urbanus was in de wijde omtrek te zien. In april 2018 gaf de 25-jarige Vrien denstichting een prachtig uitgevoerd, informatief en rijk geïllustreerd foto boek uit met de titel: St Urbanuskerk en Pierre Cuypers. De foto's zijn van Dolf Middelhoff. Nu ligt er een inleg vel in over de brand. Het boek is nog steeds te koop via www.vrienden- bovenkerkseurbanus.nl; de verkoop steunt de stichting. De voortgang van de wederopbouw is te volgen op www.urbanusbovenkerk.nl/kerk- herstel. Acties voor fondsenwerving staan op www.helponsuitdebrand. com. Een leuke actie is bijvoorbeeld de verkoop van St. Urbanus choco lade, ruim verkrijgbaar in Amstel- veense winkels. Volg voor concerten en dergelijke de website! Het artikel kwam tot stand met medewer- king van Herman Harte, Stichting Vrien den van de Urbanus en fotograaf Dolf Middelhoff. S. Detail van de kruiswegstatie na de brand. de kruiswegstaties van de Haarlemse religi euze schilder Frans Loots (1863-1924) res taureren? Ze lijken best gaaf uit de brand tevoorschijn gekomen te zijn, maar door de roetlaag zullen ze degraderen. Staat het historisch belang in verhouding tot hoge restauratiekosten? En dan zullen er ongetwijfeld wensen zijn waarvoor de verzekering geen dekking biedt. Gelukkig is er goed overleg met de gemeente. Dat is ook nodig voor een goede rolafbakening tussen het kerkgebouw en het naastgelegen gemeentelijke buurthuis Noorddamcentrum. Een positief effect van de brand is dat door de omvang van de problemen alle neuzen dezelfde kant op zijn gericht. De Vriendenstichting is het centrale punt voor de ontvangst van gelden (buiten de verzekeringsgelden) en besteding hiervan aan zaken die niet door de verzekering gedekt worden. Haar doel is optimaal sacraal en profaan gebruik van het monu ment mogelijk te maken; nu en in de toe komst. Het bisdom is hierin uiteraard ook betrokken. De rol van de kerkautoriteiten is echter begrensd; in een tijd, waarin ze meer met sluitingen dan met restau ratie bezig zijn, moeten ze tot hun spijt een oogje dicht knijpen, omdat ook voor eigen wensen de middelen ontbreken die realisatie zouden vergemakkelijken. De Parel van de Poel wordt herbouwd. Of de geplande drie jaar voor herstel gehaald wordt...? Bovenkerk en Amstel veen gaan ervoor! 12 HEEMSCHUT september 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 12