Kerkje van Bovenkerk Vrienden van de Urbanus De Parel aan de Poel. Bovenkerk is een eigen gemeenschap bin nen de gemeente Amstelveen. Het zegt wat, dat daar in 1875, in een tijd dat het 500 inwoners telde, begonnen werd met de bouw van een kerk met 700 plaatsen. Amstelveners uit andere delen van de gemeente hebben het tegenwoordig wel liefkozend over het 'kerkje van Bovenkerk'; zo komt het gebouw op je over als je vanaf de Poel bij roeien of schaatsen alleen de ranke toren ziet. Maar voor Bovenkerkers is hun St. Urbanuskerk een kathedraal, de Parel aan de Poel. Het slechte nieuws sloeg in als een bom. Op zondag al kwam men de schade opne men, iedereen wilde de ramp met eigen ogen zien, een trieste aanblik. Ook kwa men verzekeraar Donatus, Amstelveense wethouders, de pastores, het kerkbestuur en de Vriendenstichting. De reacties waren emotioneel. Gelukkig waren er ook snel positieve geluiden. Het gebouw was verzekerd. De gemeente besliste meteen dat het monu ment herstel verdiende. De minister van OCW bevestigde de monumentenstatus, ook na de brand. Vervolgens kwamen de professionals: er werd een reddingsplan opgesteld, de muren moesten gestabiliseerd worden, de restau ratiearchitect Bernard Verheggen moest weer in actie komen. De verdere plan vorming werd opgedragen aan Verlaan Bouwstra. Hoezeer de kerk bij de Bovenkerkse gemeen schap leeft, bleek in het volgende traject. Leidend werd de Stichting Vrienden van de Urbanus. Voor hen is de kerk meer dan een godshuis, men houdt goed voor ogen dat het gebouw ook andere functionaliteiten moet toestaan om in deze tijd te kunnen blijven bestaan. Zoveel kerken worden al gesloten, een kerkgebouw kan alleen voldoende finan ciële steun krijgen als het voor veel mensen een rol speelt in hun leven. De St. Urbanus heeft weliswaar van het bisdom een hoofd rol gekregen in Amstelland-Zuid, maar bij de strijd om behoud van het monument voor alle Bovenkerkers is de geloofsgezindte secun dair. Wie hart heeft voor het monumentale gebouw steunt het. En kan er terecht voor allerlei, dus ook profaan, gebruik. Het probleem om de herbouw en de res tauratie gefinancierd te krijgen is immens. Gelukkig is er heel veel steun uit Amstel veen. De Stadsschouwburg is al een keer om niet ter beschikking gesteld voor een groot benefietconcert. Maar er is zoveel geld nodig! Geld speelt ook een hoofdrol bij de keuzes die moeten worden gemaakt. Dat er zo snel mogelijk een nieuwe kap op het gebouw moet, is evident. Maar moet je bijvoorbeeld september 2019 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 11