Grote dakvlakken eerst benutten Biomassa Windturbines De beste uitkomst van de discussie over zonneweiden is volgens Heemschut echter om de enorme oppervlakten aan onbenut dakvlak op bijvoorbeeld bedrijventerrei nen en (boeren)schuren eerst te benutten voor energieopwekking. Waarom staat een gemeente zonneweiden toe terwijl de plaat selijke bedrijventerreinen uitblinken door dakvlakken waar nog geen paneel op te bespeuren valt? Voor schoolgebouwen komt er nu een fonds, maar hoe zit dat bijvoor beeld bij sporthallen? Ook hier valt, alvo rens we ons landschap dichtzetten, een eerste en grote slag te maken. Bij de aan pak van boerenschuren kan een en ander bovendien mooi gecombineerd worden met de aanpak van asbestverwijdering. Biomassa is een manier van energiege bruik waarbij het hout uit karakteristieke landschapselementen zoals houtwallen en houtsingels opnieuw kan worden gebruikt als energiebron. Een voorbeeld is landgoed Twickel, waar biomassa wordt gebruikt voor de verwarming van het kasteel. Op kleine schaal is dit een mooi voorbeeld van circu- laire energie, maar werkt dit ook op grote schaal? De vrijwilligers van Heemschut Overijssel merkten op dat de provincie in haar visie zo zwaar inzet op biomassa, dat aan de productie van al dat hout bij lange na niet kan worden voldaan. Dan moet het hout dus aangevoerd worden met alle nega tieve gevolgen van dien zoals een toename van transport. Of moeten we het waarde volle agrarisch gebied benutten voor de aanplant van nieuwe bossen? De dilemma's worden er niet minder op. Het opwekken van windenergie op zee zal een oplossing bieden voor onze industrie. Op het land zal de door wind opgewekte energie vooral gebruikt worden voor huis houdens en transport. Soms is er sprake van zorg voor de aantasting van waardevolle cultuurlandschappen. Vaak voelen bewo ners zich geraakt in hun woongenot door slagschaduwen, visuele verontreiniging of geluid. Uit de discussie over de plaatsing van nieuwe windturbines blijkt dat bezwa ren deels kunnen worden weggenomen als omwonenden zelf direct profijt hebben van de opbrengst van de turbines. Maar daar- Weinig fraaie toepassing van zonnepanelen op de voorzijde van een gemeentelijk monument aan de Rouwenhofstraat in Wageningen. mee is de schade aan het landschap vaak niet weggenomen. Bij grote infrastructurele projecten is er sprake van een regeling van bijvoorbeeld natuurcompensatie. Maar dat is in het geval van de aantasting van land schap door bijvoorbeeld horizonvervuiling lastig te beoordelen. Inmiddels zijn er archi tecten die op een nieuwe manier inzichtelijk kunnen maken welke impact de plaatsing van windturbines heeft op het landschap. Los van de keuze waar - langs kanalen, snelwegen en op industrieterreinen - is de vraag hoe - in een rij, op één lijn of juist verspreid - van belang. Waar krijg je ze te zien, in de openheid? Welke zichtassen, zichtlijnen en karakteris tieke skylines van dorps- en stadssilhouet- ten als bijvoorbeeld Urk worden geraakt en hoe schadelijk is dat voor ons landschap? Of levert de plaatsing van windturbines juist een nieuw element op in de schaal van ons land schap, dat van oudsher al veranderd is door delfstoffenwinning en energieopwekking? In Groningen is een nieuw type windmolen van maximaal vijftien meter in opmars. Ook dat is een nieuwe ontwikkeling. februari 2019 HEEMSCHUT 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 9