gemeente Rheden Zonnepanelen Zonneweiden Handreiking RCE De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed heeft in 2018 een brochure uitgebracht waarin zij richting geeft aan de wijze waarop de transforma tie van erfgoed en cultuurlandschap pen zou kunnen worden begeleid. De brochure heeft als titel: Nederland, een land van betekenis. Ruimte voor energie en erfgoed. Hierin wordt op schematische wijze aangegeven op welke manieren ruimte kan worden gegeven aan een duurzame energie productie. Een goede inpassing in het cultuurlandlandschap is daarbij een belangrijk aspect van de zorg. Tevens wordt een overzicht gegeven van een aantal historische energie landschappen, zoals die van de turf- en steenkoolwinning. De discussie over warmtepompen lijkt wat te zijn gestopt, omdat die alleen effect heb ben bij zeer goed geïsoleerde woningen. En waar eigenaren van monumenten vooral niet (meteen) aan moeten beginnen, is het 'dicht' isoleren van hun woning. Het laten December 2018 Gelders Genootschap Beleidsnotitie Welstandsbeleid zonnepanelen in rijksbeschermde dorpsgezichten GELDERS genootschap ademen van de woning is essentieel om later hoge kosten aan onderhoud en zelfs restauratie te voorkomen. Veel eigenaren die twintig jaar geleden hun spouwmuren lieten isoleren door middel van de bekende 'bolletjes', lopen nu tegen haast onoplos bare vochtproblemen in huis aan, met alle gevolgen voor balkkoppen en een plezierig binnenklimaat tot gevolg. Voor woonhuiseigenaren zijn zonnepanelen vaak de eerste optie waaraan wordt gedacht. Hier doet zich het bijzondere fenomeen voor dat zonnepanelen ook een nieuw soort sta tussymbool lijken te worden. Als ze niet op eigen dak zijn aangebracht, zie je namelijk niet wat iemand doet aan het klimaat. En dat terwijl een aantal gemeenten prima coö- peratievormen faciliteert, waarbij huiseige naren mee kunnen doen aan opwekking van duurzame energie op andere locaties, met alle (belasting)voordelen van dien. Veel mensen vinden zonnepanelen lelijk, omdat ze schijnbaar ongeordend en wille keurig op daken worden geplaatst. Los van de discussie over de duurzaamheid - de fabricage, het transport en de duurzaam heid worden vaak in de berekeningen van de belasting voor ons milieu niet meege nomen - zullen we de komende decennia veel meer zonnepanelen aan gaan tref fen. Wat is daarbij de beste strategie om erfgoedbehoud en omgevingskwaliteit te combineren? Toegegeven: de plaatsing van panelen is in de meeste gevallen niet scha delijk voor het monument. En wellicht - als de ontwikkelingen voor de opslag en trans port van door zon opgewekte elektriciteit verder gaan - zijn we net als bij de scho telantennes over zeg 25 jaar weer af van die lelijke zwarte panelen op de daken. Een gemeente als Rheden heeft - om richting te geven aan wat wel en niet kan en hoe je dat zou moeten begeleiden - door het Geldersch Genootschap een interessante brochure laten maken met richtlijnen om bijvoorbeeld zonnepanelen in beschermde stads- en dorpsgezichten waar mogelijk toe te staan. Een andere discussie die sinds vorig jaar op Heemschut afkomt is de aanleg van zogenaamde zonneweiden. Als eerste werd Heemschut Friesland hiermee geconfron teerd (zie: Heemschut 2018, aflevering 3, pagina 14). Over het wel of niet accepteren van zonneweiden is helaas nog maar wei nig maatschappelijke discussie ontstaan. Toch zal deze ontwikkeling, zo is de ver wachting, binnen een aantal jaren zeker leiden tot een grootschalig maatschappe lijk debat. Dit vooral omdat de zo kostbare ruimte voor akkerland of weidegrond dan misschien alleen benut gaat worden voor energieopwekking. Rijksbouwmeester Floris Alkemade signaleert dit probleem ook. Hij pleit voor onderzoek naar goede inpassing en vooral ook meervoudig ruimtegebruik op plaatsen waar het kwetsbare cultuurland schap niet wordt geschaad. In sommige landen wordt al gekeken naar alternatieve manieren van plaatsing van reeksen pane len, zodat de grond onder de zonnepane len ook voor andere doeleinden benut kan worden. 8 februari 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 8