Meedenken Meningsvorming en debat Isolatie en warmtepompen Heemschut denkt met haar vrijwilligers na over hoe ons standpunt in de discus sie over energietransitie bepaald moet worden. Een aantal hoofdlijnen lijkt daarbij duidelijk. We kunnen niet om maatregelen heen, maar de vraag is: waar, wanneer en hoe? Kern bij het toe staan van zonneweiden is bijvoorbeeld de vraag of andere (tijdelijke) oplossin gen (industrieterreinen, braakliggende bouwlocaties, boerenschuren enzo voorts) al binnen de gemeenten zijn benut. Bij windturbines moeten kwets bare en waardevolle gebieden worden ontzien. Als er locaties worden bepaald, dan moet er heel goed gekeken wor den naar de meest optimale schaal en inpassing. Bij maatregelen aan monu menten staat behoud van cultuurhisto rische waarden voorop. In alle gevallen 21 december 2018 Ontwerp van het Klimaatakkoord is behoud van de omgevingskwaliteit leidraad voor de inpassing. We zullen daarnaast ook partners moe ten zoeken bij organisaties die dezelfde zorg om ons landschap delen. Met hen zal samengewerkt moeten worden om tot een gezamenlijk beleid te komen. Zie voor informatie: www.klimaatak- ko ord. nl, www.cultureelerfgoed.nl/ publicaties/ruimte-voor-energie-en- erfgoed en www.nm.nl/landschap Wat is uw mening? Onze zustervereni ging Natuurmonumenten heeft een brede enquête uitgezet over het land schap, waarin bovenstaande vragen ook aan de orde komen. Uw recht streekse bijdrage aan deze discus sie verneemt Heemschut graag via info@heemschut.nl. Eind december werd door de regering een concept-klimaatakkoord gepresenteerd. Een concept, omdat na veel praten aan zogenaamde klimaattafels er geen eendui dige uitkomst is over de aard en snelheid van te nemen maatregelen om Nederland te laten voldoen aan het Klimaatakkoord van Parijs. In 2030 moet, volgens de doel stellingen, een reductie van 30 procent op de uitstoot van CO2 zijn gerealiseerd. Dat deze maatregelen resulteren in een veranderend Nederland staat vast. In welk tempo en op welke wijze, dat is de discus sie die zich de komende tijd zal voltrek ken. Ondertussen staan de ontwikkelingen niet stil. Want met hogere prijzen voor gas, lage rente op spaargeld en veel aanbieders in de markt zal de particuliere huizenbe zitter gaan kijken naar zonnepanelen of maatregelen om energie in zijn woning te besparen. Agrariërs zijn nu al - getriggerd door een hogere opbrengst op hun land bouwgrond - met investeerders aan het kijken of zonneweiden niet een zekerder voortbestaan bieden voor hun bedrijf. En energiemaatschappijen zoeken, al dan niet gesteund door provinciaal beleid, naar loca ties om ook wind op land meer te benutten voor de opwekking van groene stroom. Dat er verschillende overwegingen spelen bij bovengenoemde maatregelen moge duidelijk zijn. In veel gemeenten zijn sinds de verkie zingen van vorig jaar coalities gevormd waar bij het college inzet op duurzaamheid. Een aantal gemeenten zet fors in op een energie neutrale aanpak. Daarbij lopen ze soms ook op tegen de belemmeringen die er zijn vanuit andere sectoren, zoals monumentenzorg en landschaps- en natuurbeheer. Binnen gemeenten, maar ook bij erfgoed-, landschaps- en natuurbeheerorganisaties vinden discussies plaats over welke maat regelen om energie op te wekken of te besparen zinvol en gewenst zijn. Vanuit de erfgoedsector wordt daarbij al een aantal jaren geroepen dat erfgoed per definitie duurzaam is: gebouwen staan er immers al eeuwen en vormen daarbij qua footprint dus een uiterst lage belasting op ons milieu. De beste maatregelen zijn, zo weten we uit diverse onderzoeken onder andere van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, niet dat we moeten investeren in een groot pakket aan maatregelen bij monumenten. Maar het gaat vooral om bewustwording bij de eigenaar en de gebruiker, waar de meest directe winst kan worden behaald. De basistemperatuur in huis een graadje lager zetten, gordijnen aanschaffen dan wel gebruiken, net als het sluiten, indien aan wezig, van de luiken. Een trui aantrekken in plaats van de thermostaat een tandje hoger zetten. De zolder benutten als natuurlijke buffer, evenals de gang, die niet dezelfde temperatuur hoeft te hebben als de woon kamer. Veel monumenteneigenaren realise ren zich dit en voeren deze leefwijze in de praktijk al uit. Toch komen andere ingrepen ook in beeld, omdat veel eigenaren van monumenten desondanks flink 'leeglopen' op hun energierekening. februari 2019 HEEMSCHUT 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 7