Munnekeholm 1, Groningen Het komt nooit meer terug: de periode dat iedere gemeente een eigen postkantoor had. Eind 2018 sloot het laatste zelfstan dige postkantoor aan het Kerkplein in Den Haag de deuren. Daarmee kwam een einde aan het in 1850 in de Postwet bepaalde, dat elke zelfstandige gemeente over een eigen postkantoor diende te beschikken. In 1950 telde Nederland ongeveer 2.000 zelfstandige postkantoren. Een enorm aan tal en daarmee is het een typologie waar in architectuurhistorische zin ook veel over te vertellen valt. Dat alle postkantoren uit eindelijk de deuren sloten, komt omdat uit onderzoek zou zijn gebleken dat consumen ten de afhandeling van post en pakketten graag willen combineren met het doen van boodschappen, aldus PostNL. De dien sten zijn nu ondergebracht bij servicepunten in buurten en wijken, in supermarkten en kantoorboekhandels. Gelukkig zijn er al vele goede voorbeelden van herbestemming van deze talrijke als monument beschermde gebouwen. Ze wor den verbouwd tot bibliotheek, brasserie of hotel. Andere werden verbouwd tot appar tementengebouwen, waarbij de centrale hal - eens de wachtruimte voor de verschillende balies van post, check- en girodiensten - niet meer publiek toegankelijk is. Het voormalige hoofdpostkantoor aan de Munnekeholm is een dergelijk bouwwerk van rijksbouwmeester C.H. Peters. Het is in 1909 ontworpen in de trant van de neogo tiek en sinds 1995 rijksmonument. Met de herbestemming tot woningen ver dween de publieke functie van de hal, die de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed middels deze fraaie foto goed heeft gedo cumenteerd. De centrale hal met bijzondere kooflijst en bovenlicht nog in functie. februari 2019 HEEMSCHUT 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 5