Langs landgoederen van Groningen en Drenthe Bedreigd huis Uithoorn gered Excursies Programma Op zaterdag 25 mei organiseren Heemschut Groningen en Drenthe een bustocht langs een aantal wat minder bekende landgoederen die goed verscholen liggen op de flanken van het beekdal van de Drentsche Aa onder de rook van de stad Groningen. Op weg naar het gebied leidt de tocht vanaf Groningen over de met rijksmonumenten bezaaide Verlengde Hereweg en Rijksstraatweg via Haren naar de omgeving van Glimmen. Daar drinken we koffie terwijl excursieleider, landschapshistorica drs. Willemieke Ottens, ons inzicht geeft in de ontwikkeling van het gebied en waarom juist daar bijvoorbeeld Huis te Glimmen, of ver der naar het westen rond Eelde-Paterswolde, de huizen Lemferdinge, Vosbergen, Vennebroek, de Braak, Huis de Duinen, Oosterbroek en Westerbroek zijn ontstaan. De meeste huizen waar we langskomen zijn bewoond of in gebruik en we zullen dus niet overal in kunnen. Maar een wandeling om het huis, door de tuin of het 19de-eeuwse landschapspark met de slingerpaad jes, vijvers, bruggetjes, bergjes en lanen met monumentale bomen, zal in de meeste gevallen wel mogelijk zijn. 10.15 uur vertrek vanaf station Groningen, direct na aankomst van de trein uit het westen. Busrit met koffie, een korte toelichting en een lunch- en theepauze op bijzondere locaties. Onderweg zijn er voldoende uitstapmogelijk- heden met een korte wandeling door tuin en park en wellicht nog een bezichtiging van een huis. 17.00 uur retour op station Groningen. De kosten bedragen 45,00 voor leden. Niet-leden betalen 50,00. Maximaal 45 deelnemers. Aanmelden kan tot maandag 20 mei. Opgave voor excursies en kennisbijeenskomsten kan via www.heemschut.nl of 020-6225292 (ma/di/do) onder vermelding van naam, emailadres en uw mobiele nummer. Onze zustervereniging Hendrick de Keyser heeft met steun van de BankGiro Lote rij het woonhuis naar ontwerp van Michel de Klerk in Uithoorn gered van de sloop. Heemschut voerde de afgelopen maanden fel actie voor behoud het pandje aan de IZ Thamerlaan 14. Het staat bekend als het eerste uitgevoerde woonhuisontwerp van ZL De Klerk, grondlegger van de Amsterdamse School. Door leegstand, vandalisme en brand raakte het verwaarloosde huis steeds meer in verval. Recentelijk werd het aan geboden ter afbraak, als 'buitenkans' voor nieuwbouw. Heemschut sprak haar zorgen uit over het verlies van dit karakteristieke pand en vroeg de monumentenstatus aan. Met de aankoop is het behoud van het huis nu verzekerd. februari 2019 HEEMSCHUT 47 Havezate Lemferdinge in de gemeente Eelde is tegenwoordig in bezit van stichting Het Drentse Landschap.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 47