Excursies Wandeling langs industrieel erfgoed in Sliedrecht Brabantse waterwerken Opgave voor excursies en kennisbijeenskomsten kan via www.heemschut.nl of 020-6225292 (ma/di/do) onder vermelding van naam, emailadres en uw mobiele nummer. De uitkijktoren van fort de Roovere. Of het nu de strijd tegen het water was, of om de vijand tegen te houden in tijden van oorlog, of voor het vervoer van materialen, water heeft in ons land altijd een belangrijke rol gespeeld. Op zaterdag 20 april organiseert Heemschut Brabant een excursie naar vestingste den in West-Brabant om waterbouwkundige- en verdedigingswerken te bezoeken, die onderdeel vormen van de Zuiderwaterlinie. De start is op Fort de Roovere te Halsteren, waar we ontvangen worden met koffie en thee. Met een bus rijden we gezamenlijk naar het sluizen- complex Beneden Sas in de gemeente Steenbergen. Dit sluizencom- plex dateert uit 1824 en is gebouwd om het achterliggende land te beschermen tegen hoog water. Na de sluis gaan we op weg naar Ber gen op Zoom en bekijken we de Waterschans, een verdedigingswerk uit 1584 dat de haven beschermde. Na de schans brengt de bus ons terug naar Fort de Roovere waar we vanaf de nieuwe toren Pompejus een mooi overzicht hebben over een deel van de waterlinie. Op deze locatie krijgen wij het verhaal te horen hoe crowdfunding een belang rijke rol kan spelen in de ontwikkeling van erfgoed. Het programma start om 13.00 uur en zal de hele middag in beslag nemen. De kosten bedragen 15,00 voor Heemschutleden en 17,50 voor niet leden Op zondag 31 maart organiseert Stichting Groene Hart een wande ling langs industrieel erfgoed in baggerdorp Sliedrecht. Twee uitvin dingen stonden aan de wieg van de hedendaagse, moderne bag gerindustrie: het zinkstuk en de klepschouw. Sliedrechters claimen beide te hebben uitgevonden. Het zinkstuk is een vlechtwerk van wilgentakken dat men onder de waterspiegel aanbracht op het dijk- talud waarna het met stenen werd verzwaard. Baggeren was zwaar lichamelijk werk en tot de komst van de (stoom)baggermolens werd dit met de hand gedaan. Adriaan Volker (1827-1903) was een van de eersten die met de klepschouw ging werken. De schouw had afzon derlijk afsluitbare compartimenten. Deze konden, na handmatig vol te zijn gestort, door het openzetten van een klep onder water wor den gelost. Een enorme tijdwinst. In de 19de en 20ste eeuw telde Sliedrecht veel scheepswerven. Bagger- en scheepsbouwindustrie zijn nauw met elkaar verbonden. De eerste baggermolens waren namelijk nog niet zelf varend, dus was er altijd een schip nodig om de molen te verplaatsen. De baggerbedrijven werkten over de hele wereld en enkele zijn uitgegroeid tot internationale grootheden zoals Royal Boskalis. U wordt ontvangen in het Baggermuseum met een korte lezing over het industrieel erfgoed en de familiegraven van de bekende captains of industry. Daarna gaan we met een gids op pad. Voor informatie mail naar contact@groenehart.lnfo o.v.v. wandeling Sliedrecht. Het Baggermuseum aan de Molendijk uit 1885 was oorspronkelijk de woning van de familie Volker. februari 2019 HEEMSCHUT 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 45