Monumentenvandalen gevangenis in? Handhaving Mogelijkheden van strafrecht bij monumententoezicht Het is nog nooit gebeurd: monumentenvandalen die vanwege strafbare feiten in de gevangenis belanden. Of dat er ooit van komt is de vraag, maar dat het in principe mogelijk is, bleek op 31 oktober 2018 in Utrecht bij een studiemiddag van het Platform Monumententoezicht. Economisch delict s Illegale sloop Handreiking Erfgoedinspectie Wat zijn de mogelijkheden van het strafrecht om eigenaren aan te pakken die hun monu menten beschadigen of zonder vergunning slopen? Dat was de centrale vraag van deze studiemiddag. Duidelijk werd meteen dat het alleen geschikt is voor zeer ernstige zaken, vooral bij glasharde opzet. Strafrecht is, zoals de naam al aangeeft, bedoeld om personen te straffen. Het gaat dan niet meer om het herstel van het monument, zoals bij bestuursrechtelijke handhaving door de gemeente. Iedere belanghebbende kan overigens aangifte van een strafbaar feit doen, ook een erfgoedvereniging. In strafrechtelijke termen vormt monumen- tenvandalisme een zogeheten economisch delict. Bij opzet is er sprake van een mis drijf en kan de veroordeling bestaan uit een gevangenisstraf, een taakstraf of een geldboete. Zonder opzet is het een overtre ding en levert de veroordeling nog altijd een O strafblad op. Allemaal niet mals dus, maar uit de presentaties bleek dat er zeer wei nig aangifte wordt gedaan. In 2017 slechts negen keer. Gebrek aan ervaring met de O procedure, het vele werk van een aangifte en de bewijslast zijn daar onder andere debet aan. Twee leerzame praktijkgevallen lieten zien wat er bij een aangifte allemaal komt kij ken. In Zutphen had de gemeente na de volledige interne sloop van een winkel, een rijksmonument, aangifte gedaan. De gemeente wilde een duidelijk signaal afge ven. Het interieur is uiteindelijk grotendeels hersteld en de eigenaar werd veroordeeld tot een boete. In Den Bosch besloot de gemeente aangifte te doen van de vrijwel volledige sloop van een monument. Veelzeggend is dat in beide gevallen de politie niet wist hoe ze met een dergelijke aangifte moest omgaan en de omgevingsdienst uitkomst moest bieden. Directe aangifte bij het Openbaar Ministerie behoort tot de mogelijkheden, maar men moet erop voorbereid zijn dat ook daar de prioriteit voor monumentenzaken niet hoog ligt. Het strafrecht kan een doeltreffend middel zijn om tegen excessen op te treden en te voorkomen dat de daders ermee wegko men, was de conclusie van de studiemid dag. Ook bleek dat het doen van aangifte nogal wat voeten in de aarde heeft. Daarom is het goed nieuws dat de Erfgoedinspectie een handreiking voorbereidt die informatie geeft over de mogelijkheden, maar ook over de beperkingen van het strafrecht bij monu- mententoezicht. Han Timmer Beukerstraat 30 in Zutphen, waar de gemeente handhavend optrad. 44 februari 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 44