IIODR Lr^CPTiljSSL Een jaar in Thijsse's Hof in 1943 wijdde Jac. P. Thijsse, toen hij 75 jaar werd, een deeltje in de bekende Heemschutserie aan 'zijn' Hof. in de inleiding schreef hij geïn spireerd te zijn door het boekje Onkruid; botanische wandelingen, geschreven in 1880 door Frede- rik Willem van Eeden, de vader van de bekende Tachtiger Frederik van Eeden. Het tweede deel in de Heem schutserie bevat onder meer een interessante plattegrond van de tuin, die is gewijzigd zoals hier beschre ven. Het boekje was een enorm suc ces. De eerste druk was binnen drie maanden uitverkocht en een aantal herdrukken zou spoedig volgen. Op onze website www.heemschut.nl onder periodieken kunt u met de zoekterm 'Thijsse' het betreffende deel van de Heemschutseries online raadplegen. het Pannenkoekenhuisje, hoorde ook tot de schenking. Op 17 juli van dat jaar was de stichting opgericht die zich zou inzetten voor de ontwikkeling en instandhouding. Thijsse zelf werd de eerste voorzitter. Uitbreidingen Programma H E F M S C H U T 5 E R I t o CD AL L E KT-D£-LANCE -WISTE It ÖAM m Omslag van het boekje in de Heemschut-serie. Thijsse bemoeide zich flink met de aanleg, die werd ontworpen door de Haarlemse tuinarchitect Leonard Springer. Cees Sip- kes, eigenaar van hoveniersbedrijf De Teu nisbloem verzorgde de aanleg. De wildernis werd een 'geleide wildernis' en die is, met het grootste deel van het ont werp van Springer, anno 2019 nog steeds intact. Natuurlijk werd er in de loop der jaren wel het een en ander veranderd aan de tuin. Vooral omdat het concept van de tuin eind jaren '50 als verouderd werd beschouwd. In 1959 en 1964 werd een renovatieplan uitgevoerd en werd een buitentuin bij de westoever van de grote vijver aangelegd. Een klein nat gebied 'de holle kies van Sip- kes' ontstond. Dat werd in 1990 vergroot en voorzien van een bruggetje. In 1961 kwam er een demonstratiestrook en in 1976 werd een instructielokaal gebouwd. Nu is er een prachtig passend, moderner instructielokaal gerealiseerd. Bij de entree is een tuindeel gemaakt met muurtjes, waarop verschil lende varens en mossen zijn te vinden. Helaas is de voormalige tuinmanswoning geen onderdeel meer van Thijsse's Hof. Deze is door de gemeente afgesplitst en wordt apart verhuurd. Dat maakt mede dat de stichting die de tuin onderhoudt jaarlijks een flinke klus heeft aan de instandhouding, die met een kostendrager vanuit commer ciële horeca - die nu richting de gemeente vloeit - makkelijker zou zijn geweest. In de tuin zijn meer dan vierhonderd plan tensoorten te ontdekken. In het voorjaar ligt daarbij het accent op de stinsenflora. 24 soorten broedvogels nestelen in het gebied, dat is aangewezen als beschermd rijksmo nument. Gepassioneerde en deskundige vrijwilligers leiden de bezoekers rond en wij zen ons op de rijkdom die de biodiversiteit biedt. Daarmee is Thijsse's Hof, in deze tijd waarin de natuur verschraalt en we hard moeten werken aan het overeind houden van de aanwezige waarden, uiterst actueel. www.thijsseshof.nl Heemschut Noord-Holland organi seert op donderdag 9 mei een excursie naar Thijsse's Hof. Daarbij zijn, klimaat- en weersomstandighe den daargelaten, nog diverse stin- senplanten te zien en staat al een aantal vroege zomerbloeiers in bloei. 12.30 uur aanvang met een lunch, gevolgd door een lezing over de geschiedenis van Thijsse's Hof. Aan sluitend vindt er een rondleiding plaats onder leiding van gidsen. We besluiten met een kopje koffie of thee in het instructielokaal of op het terras. De kosten bedragen 45,00. Aanmelden via de website van Heemschut www.heemschut.nl, info@heemschut.nl of telefonisch 020-6225292 (ma, di, do). De grote vijver. februari 2019 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 39