Groene parel in Bloemendaal Thijsse's Hof, Planten- en Vogeltuin in het 'Bloemendaalsche Bosch' behoorde in vroeger tijden tot een natuurlijke wildernis. Nu is het een gekoesterd rijksmonument, waarvan de geschiedenis verbonden is met die van onze vereniging Heemschut. Karel Loeff Instructietuin Thijsse's Hof namen in 1924 het initiatief om inwoner dr. Jac. P. Thijsse te eren met een geschenk voor zijn zestigste verjaardag. Het werd het twee hectare grote gebied dat de gemeente Bloemendaal hem in 1925 aanbood om daarop zijn 'Hof' aan te leggen: een plantentuin met alles wat in het Ken- nemerland in het wild groeit en bloeit. De tuin zou de ideale broed- en verblijfplaats zijn voor de vele vogelsoorten en vooral ook dienen als tuin voor iedere liefhebber van de natuur. Thijsse's Hof werd geopend op 25 sep tember 1925 en zou als instructietuin vele bezoekers en liefhebbers ontvangen. De rond 1750 gebouwde tuinmanswoning van het Bloemendaalse Bos, beter bekend als De entree van Thijsse s Hof. Wegenaanleg en woningbouw maakten dat het 'Bloemendaalsche Bosch' waar eens de graven van Holland gejaagd moeten heb ben, ten offer vielen aan de nieuwe tijd. We schrijven 1920, het jaar waarin de vereni ging Natuurmonumenten amper vijftien jaar oud was en de vereniging Heemschut nog geen lustrum had gevierd. De locatie van Thijsse's Hof bleef gespaard. Het voormalige aardappellandje werd ge bruikt als trapveldje door de plaatselijke jeugd. Burgemeester Bas Backer, tevens voorzitter van de Vereniging 'Bloemendaals Bloei', de rector van het Kennemer Lyceum en landschapsarchitect Leonard Springer Jac. P. Thijsse in 1940 in 'zijn' Hof. 38 februari 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 38