Willem Baarsen prijs uitgereikt Ton Gijsbers krijgt prijs Verenigingsnieuws In Memoriam Jan van der Eerden Ben te Raa De Urker kotter UK 114 is een herinnering aan Nederlands bekendste tekstschrijver, Lennaert Nijgh. Afgelopen najaar reikte Heemschut Flevoland de Willem Baarsen prijs 2018 uit aan Stichting Urker Botter, de eigenaar van het schip. In 1969 kochten Lennaert en zijn vrouw Astrid het schip op Urk. 'We zagen een oude verdrietige IJsselmeerkotter liggen en wer den bekoord door zijn stiekeme knipoog.' Zo omschrijft Astrid de aankoop, in haar in 2017 verschenen boek 'Varen met de Jonge Jacob, Lennaert en ik op de Urker kotter 114'. Nijgh zou 33 jaar leven en werken op het vaartuig en al varend aan een tweede en derde huwelijk beginnen. Als hij in 2002 op 57-jarige leeftijd overlijdt, beslist Astrid het schip voor één gulden te verkopen aan de Stichting Urker Botter. De Willem Baarsen prijs is nu voor het eerst uitgereikt. Over het hoe en waarom gaf Peter Nijhof, voorzitter van Heemschut Flevoland, uitleg. De uit Urk afkomstige naamgever was tot aan zijn overlijden com missielid van Heemschut Flevoland. Hij liet een legaat na en dat is bestemd voor de erfgoedprijs. Waarom voor de UK 114 is gekozen en wat de geschiedenis is van het schip werd uit gelegd door commissielid Roelof Oost. Voor haringvangsten na de Tweede Wereldoorlog voeren de gebroeders Woord met hun kot ter de Noordzee op. Het was de tijd waarin overbevissing gestalte kreeg; de industriali satie van de zeevisserij was begonnen. Dat maakte hun hoopvolle onderneming, net als die van vele andere kleine, ambachte lijke vissers, kansloos. Het vissen ging ver der op het IJsselmeer, maar het IJsselmeer bood niet meer wat de Zuiderzee ooit te bieden had. De kotter kwam langs de kade te liggen, te koop. Maar het is ook om een andere reden dan Nijgh een gedenkwaardig schip. De UK 114 ligt nu in de haven van Urk en is beschikbaar voor vaartochten. Heemschut-Erespeldhouder Ton Gijsbers uit Beek kreeg voor zijn inzet op het gebied van erfgoedbehoud op 14 december in de Bartholomeuskerk in Beek-Ubbergen de exclusieve Martens van Sevenhovenpenning uitgereikt. Op de foto: Coen Schimmelpen- ninck van der Oije, links, midden Ton Gijs bers met burgemeester Mark Slinkman van de gemeente Berg en Dal. Op 5 januari overleed Jan van der Eer den, de Bossche architect die zich met zijn plaatsgenoot en voormalig Heem schut Brabantvoorzitter Hein Bergé succesvol verzette tegen het dempen van de Binnendieze in Den Bosch. De liefde van Van der Eerden voor de Bos sche historie kwam tot uiting in vele acties en pleidooien. Hij was tevens een aanjager als het ging om het behoud van monumentale panden, onder meer in zijn rol als bestuurslid van de stich ting 's-Hertogenbossche Monumenten zorg. Voor zijn inzet kreeg Jan van der Eerden in 2003 de Ton Kootpenning van onze vereniging uitgereikt. Jan is 92 jaar geworden. De onthulling van de plaquette. Links Roelof Oost van Heemschut Flevoland en Jan Hoekstra, voorzitter Stichting Urker Botter. februari 2019 HEEMSCHUT 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 31