In memoriam Chris Versteeg Op kerstavond 2018 overleed Chris Versteeg, het oudste bestuurslid van Heemschut Limburg. In zijn beroepspraktijk leverde hij een belangrijke bijdrage aan de wederopbouw van Venlo. Hans Vermeer Tegengestelde visies Wonen in Wildveld Chris Versteeg, ca 1950, in huize Sint-Jan te Venlo, waar de gemeentelijke Dienst Stadsontwik keling na de oorlog tijdelijk was ondergebracht. Chris Versteeg werd in 1925 geboren in Kerkdriel. Op 14 mei 1940 maakt hij als 15-jarige jongen het bombardement op Rotterdam mee. De verwoesting van de binnenstad en de bezetting hadden grote invloed op de koers van zijn leven. Na de bevrijding volgde hij de avond-HTS, waarna hij kort werkte voor het Ministerie van Wederopbouw. Begin jaren vijftig trad hij in dienst bij de Venlose Dienst Gemeentewer ken. Hij kon aan de slag als de ambtelijke ondersteuning van de voor de wederopbouw van Venlo aangetrokken stedenbouwkun dige Jos Klijnen. De aan beide oevers van de Maas gelegen dubbelstad Venlo - de oude stad Venlo aan de oostelijke oever van de Maas, aan de andere oever ligt Blerick - was bij de bevrijding in 1944 zwaar bescha digd. Er vielen daarbij onder de bevolking 620 doden. Nadat de spoorbruggen over de Maas door geallieerde bombardemen ten al zwaar waren beschadigd, werden ze door Duitsers op hun terugtocht volledig opgeblazen. Kort voor het binnentrekken van de geallieerde troepen evacueerden de Duitsers nog 1200 inwoners, richting het noorden. Jos Klijnen had modernistische opvattingen over de toekomst van de vernielde stad. In tegenstelling tot de stadsbouwmeester Jules Kayser, die uitging van de opvatting die we tegenwoordig met een stadsvernieu wing met behoud van bestaande structuren zou associëren. Waar Klijnen met zijn ver nieuwende Brugplan oplossingen voor de ontsluiting van de stad en de herontwikke ling van de spoorzone ontwikkelde, richtte Kayser zich op de oude binnenstad van Venlo. Doorslaggevend voor het welslagen van het Brugplan, was de bereidheid van de NS om een nieuw spoorwegstation te bou wen. Architect Koen van der Gaast bedacht een soort van grote kiosk, die zich opent naar de stad. Ernaast staat de klokkento ren, nu een icoon van de wederopbouw van Venlo. Chris Versteeg assisteerde Klijnen bij de ontwikkeling van het Brugplan. Chris werkte daarbij nauw samen met burgemeester Charles van Rooy die direct verantwoorde lijk was voor de wederopbouw en stedelijke uitbreiding van Venlo. Hij was voor de begin nende stedenbouwkundige een grote inspi rator in aanpak en houding: 'Als je bij hem geroepen werd, hoefde je geen stropdas te dragen. Dat kenmerkte hem.' vertelde hij nog onlangs aan Sef Derkx van het Lim burgs museum in Venlo. Een uitbreidingsplan waarmee Versteeg zelf aan de slag ging, was het Wildveld: 'Als ste denbouwkundige heb ik de eerste schetsen op papier gezet, die in een latere fase zijn uitgewerkt tot concrete plannen. We heb ben gekozen voor een duidelijke structuur in de wijk en voor een menselijke schaal. Er werd gewerkt met kleine aannemers en 28 februari 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 28