Gastcolumn Floris Alkemade is rijksbouwmeester Naar een rijker, hechter en schoner Nederland Nederland verandert voortdurend. Al sinds de vroege menselijke bewoning heb ben we ons met dijken beschermd tegen de dreiging van het water. In de loop van generaties hebben die dijken structuur gegeven aan onze delta. Eerst hebben we de bossen, toen het veen en daarna kolen en gas gebruikt als energiebron. En telkens heeft dit zijn sporen achtergelaten in het land. Zo hebben ook de ste den en dorpen, infrastructuur en landbouw onze landschappen vormgegeven. Er is geen vierkante meter die niet door ons is bewerkt. Nederland is voortdurend in beweging. De komende decennia zal er meer dan ooit een beroep worden gedaan op ons vermogen om het land op een slimme manier aan te passen aan veranderende omstandigheden. De klimaatadaptatie, het verduurzamen van de landbouw, de verstedelijking en de energietransitie; het zijn stuk voor stuk opgaven waarvan we allemaal de gevolgen zullen ervaren. Deze noodzakelijke veranderingen leiden vaak tot onrust en onzekerheid in de samenleving. Dat komt deels doordat de urgentie om te veranderen vaak onterecht wordt geschetst in doemscenario's die zo drei gend zijn, dat ontkenning en onverschilligheid gemakkelijk de kop opsteken. Dit terwijl optimisme en verbeelding veel krachtigere motoren zijn voor verandering. Het College van Rijksadviseurs, waar ik voorzitter van ben, heeft onlangs Pano rama Nederland gelanceerd: een optimistisch toekomstperspectief voor de ruim telijke inrichting van Nederland. In dit panorama verbeeldt het College hoe de grote maatschappelijke vraagstukken van nu, de komende decennia de sleutel kunnen vormen voor welkome, structurele verbeteringen van ons land. We tonen een Nederland waarnaar je kunt verlangen. We schetsen een Nederland dat in 2050 nog steeds voor iedereen uiterst her kenbaar blijft, maar dat toch op allerlei terreinen fundamenteel anders werkt: de manier waarop we reizen, de manier waarop we voedsel produceren, de manier waarop we bouwen en de manier waarop we energie opwekken. Geen enkele opgave staat op zichzelf. Door opgaven te combineren kan maat schappelijke meerwaarde ontstaan. Hoe mooi zou het zijn om in een volledig zelf- voorzienende woning te wonen? En hoe geweldig als onze waterveiligheid gepaard zou gaan met de ontwikkeling van nieuwe natuur? Er liggen zo veel prachtige kan sen. Onze boeren zouden een eerlijk inkomen kunnen verdienen, zonder dat voed selproductie ten koste gaat van de natuur. We zouden meer tijd voor elkaar kunnen hebben, wanneer we door slimme stedelijke planning de reistijden laten afnemen. De huidige generatie Nederlanders wordt geconfronteerd met een aantal ingewik kelde en zeldzaam relevante vragen die het beste in ons naar boven zullen halen. Niet eenvoudig, maar een uitgelezen kans om Nederland rijker, hechter en schoner te maken. Zie ook: www.panorama-nederland.nl februari 2019 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 27