Special Gebruik Wat opvalt aan de nieuwe koepels, is dat het uiterlijk belangrijk wordt gevonden. Met als gevolg dat soms architecten wor den aangetrokken. De koepel van Nuis uit 2014 naar ontwerp van Bert Boer, heeft bijvoorbeeld een esthetisch doordacht ont werp. Net als die van Assen uit 2005 van Hanshan Roebers en die van Nieuw-Vennep uit 2014 een ontwerp van Frank Halmans. Het uiterlijk vertoon is wel eens anders geweest. Vooral in Overijssel en Gelder land staan veel exemplaren met dezelfde doodse uitstraling, allemaal stammend uit de jaren vijftig. Eenvoudig gemetselde no- nonsense bakken in Rijssen, Zwartsluis, Groenlo, Eibergen en Neede doen vermoe den dat ze allemaal door hetzelfde bedrijf zijn gebouwd. In de jaren '30 was het rieten dak populair: Emmen, Dwingeloo, Ruurlo, Zelhem, Velp, Ellecom en Blaricum. In de jaren '90 kon het blijkbaar niet gek genoeg. De koepels van Drachten, een ontwerp Gunnar Daan, Zuidwolde van Wiek Röling en Wezep (ont werp onbekend) zien er op de eerste plaats gedurfd uit. Enfin. In Wijnjewoude staat sinds kort aan de Merkebuorren een nieuwe muziekkoe pel. In Barger-Osterveld willen ze er een. Die van Harlingen kan nog gefotografeerd worden. De koepels in Amsterdam en Rot terdam wachten nog op mij. En anders valt in Noord-Brabant en Limburg nog heel veel te spotten. Joep van Ruiten is cuituurjournaiist voor Dagblad van het Noorden de Leeuwar der Courant en gespecialiseerd in literatuur, beeldende kunst, erfgoed en Drenthe. De moderne koepel in Drachten werd ontworpen door Cunnar Daan in 1996. Maar wat moet je ermee? Op die vraag bestaat geen goed antwoord. Sinds ik koe pels spot, heb ik één keer live mogen mee maken dat er een concert werd gegeven: in Leiden op zondagmorgen in het voorjaar. Wat ik vaker zag, was dat ze gebruikt wer den als hangplek voor blowende jongeren, wat ook een functie is. Onlangs deed de eigenaar van de koepel in Emmen een oproep om tot bruikbare ideeën te komen. Hoe moeilijk kan het zijn? Een podium kan gebruikt worden als podium, voor muzikanten en acteurs, varië rend van politici tot en met Sinterklaas, dj's en PowerPointpresentaties, voor concerten op Moeder- of Vaderdag. In Eibergen zijn rond de koepel tribunes gebouwd zodat het publiek ook open luchtspelen kan bijwonen. De koepel in het Noorderplantsoen in Groningen wordt tevens gebruikt voor filmvertoningen. In de muziekkoepel in het Sterrebos in Groningen wordt jaarlijks het poëzie-evenement Dich ters in het Donker gehouden. Over schijn baar marginale verschijnselen gesproken: poëzie liegt er ook niet om. Een heel recent exemplaar uit 2016 op de Markt in Ommen. 26 februari 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 26