Special Oude en nieuwe koepels Koepeltje gezien? Mobiele muziektent gered De muziekkoepel in het Julianapark, Bolsward, is een rijksmonument. Een ontwerp van M. Meijer uit 1913. Sommigen zien er uit alsof ze gisteren gebouwd zijn: die van Bolsward is zeer goed onderhouden, ook die van Bad Nieuwe- schans is net opgeknapt. Maar de meeste hebben hun beste tijd gehad en zijn in onbruik geraakt. Door desinteresse bij het publiek en vooral omdat in de loop der jaren is ontdekt dat georkestreerde muziek beter tot zijn recht komt in speciaal daarvoor gebouwde concertzalen met een akoestisch systeem. Een beetje arrangement waait zo onder de koepel vandaan, zeker als er geen achterwandje is gezet. Toch worden ze nog steeds gebouwd. Ried heeft bijvoorbeeld een gloednieuwe, net als Ommen. In Roden en Winschoten gaan stemmen op om muziekkoepels te plaat sen. Of dat met liefde voor muziek te maken heeft, valt te betwijfelen. Het is vaker een oplossing voor een planologisch probleem waar een passant geen weet van heeft. Ondertussen ziet die van Appelscha eruit als een te groot uitgevallen trofee voor een hondenshow, maar vormt de koepel wel een ankerpunt op het weidse plein aan de Boe- restreek. Die van Musselkanaal prijkt sinds 2014 op het Diemerplein en oogt als een kolossale hang glider op een landingsbaan waar het gras uit de tegels groeit. Verder van huis: die van Zaandam doet denken aan een omgekeerde boot die boven de Gedempte Gracht drijft. Stuur een foto met vindplaats naar woestenledig@home.nl Zie ook: www.muziekkoepels.nl februari 2019 25 Een groepje inwoners van de gemeente Laren is in 2018 begonnen met het herstel van een voor Neder land uniek mobiel monument. In 1924 werd architect Wouter Hamdorff benaderd voor een ontwerp voor een muziektent. Hij maakte verschillende ontwerpen, die werden voorgelegd aan de inwoners. Van de plaatselijke kunstenaarsvereniging stemden zes tig leden tegen en zeven voor, en zo kwam de discussie op gang. Ook de plaatselijke Schoonheidscommissie was niet gelukkig met de bouw op de wonderschone Brink. Daarop werd een verplaatsbare muziektent ont worpen, die werd gebouwd door de plaatselijke wagenmaker Jan Majoor. De maquette van de koepel bevindt zich in de collectie van de historische kring. De koepel was een succes en er werd zelfs mee geadverteerd, maar voor zover bekend zijn er geen andere exemplaren gebouwd. De op een wagen met houden wielen gebouwde koepel werd ieder jaar opgebouwd met Koninginnedag, tot Arbo-regels en kosten dat verhinderden. Met de restauratie door vrijwilligers hoopt Laren dit jaar met Koningsdag de mobiele muziektent weer te laten pronken. Om deze samen met de his torische poffertjeskraam te bescher men als gemeentelijk monument is echter nog niet aan de orde. Daarvoor moet eerst de monumentenverorde ning worden aangepast. De mobiele muziektent in de jaren '90.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 25