Bevoorrecht wonen in de Stichtse Lustwarande Nieuwe leden Regelmatig melden zich nieuwe leden bij Heemschut. Maar wie zijn zij en waarom voelen zij zich betrokken bij de bescherming van ons erfgoed? In deze rubriek introduceren we de nieuwkomers bij Heemschut. Deze keer Hein Vader uit Huis ter Heide. Eric le Gras Armlastige bejaarden Goed beschermd Vader (76) keek zo'n vijfentwintig jaar gele den al likkebaardend naar de buitenplaats Overplaats Zandbergen in Park Rodichem: 'Tot mijn vrouw wat op Funda rondneusde en ontdekte dat er een appartement op de benedenverdieping te koop was. We heb ben meteen toegeslagen. De koop was in drie dagen rond.' Overplaats Zandbergen is in 1912 ge bouwd naar een ontwerp van architect F.A. Bodde en is tegenwoordig een rijksmo nument. Het omringende park is ontwor pen en aangelegd door H. Copijn en geniet ook bescherming. Park Rodichem kent een boeiende geschiedenis, waarover Vader graag vertelt. Hij noemt de families Soeters en Blooker, in vroeger dagen bekend van de cacao, die het park en de bebouwing omringende park goed beschermd. Vader: 'Daarover maak ik me weinig zorgen en dat was ook geen reden om lid van Heemschut te worden. Het is eerder zo, dat sinds ik hier woon het besef echt tot me is doorge drongen dat dit soort historische panden bewaard moeten blijven. Ik ben op zoek gegaan naar een organisatie die daarvoor opkomt en kwam bij Heemschut uit.' Vader is nu dus lid van Heemschut, maar de vraag of hij ook actief gaat worden in de erfgoedbescherming laat hij onbeant woord: 'Ik ga binnenkort wel naar een lezing over het behoud van buitenhuizen zoals Overplaats Zandbergen. En daarna? Wie weet. Ik ben in ieder geval bevoorrecht omdat ik mag wonen in een huis van de buitenklasse.' lieten aanleggen: 'Later kwamen daar ook 107 kleine woninkjes voor armlastige bejaarden te staan. De mensen die daar nu wonen zijn overigens allang niet meer armlastig.' Het appartement van Vader heeft een ter ras van 75 vierkante meter en hij kijkt uit op een zichtas die Copijn heeft ontworpen: 'We kunnen een kilometer ver kijken en wonen in een huis dat deel uitmaakt van de serie buitenplaatsen op de Utrechtse Heuvelrug die bekend staat als de Stichtse Lustwarande. Vind je het gek, dat ik hier vijfentwintig jaar al met de hond aan de lijn likkebaardend over de heg keek?' Vanwege een servituut, een overeenkomst met de gemeente Zeist, zijn het huis en het 22 februari 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 22