HEEMSCHUT SI Op weg naar St. Anna... actief ZEELAND Demografische ontwikkelingen zijn van groot belang voor de woningmarkt. Vergrijzing van de bevolking, kleinere huishoudens, de trek naar de stad en krimp aan de randen van Nederland bepalen de komende jaren het beeld. (Dorien Manting: NRC 29-12-2018) Zeeuws-Vlaanderen bevindt zich in die periferie en Heemschut merkt dat. Ook in Zeeland zijn de verschillen in woning behoefte groot. Tot 2040 zullen er in Zeeuws- Vlaanderen 3.600 meer woningen aanwezig zijn dan huishoudens. In het westen van Zeeuws- Vlaanderen, in de gemeente Sluis, zijn dat er dan 1.700. Bijzondere waakzaamheid dus voor leegstand, verval van karakteristieke gebouwen uit de wederopbouwperiode en ook voor het in standhouden van monumenten. Dat is de eer ste gedachte die opkomt. Misschien is dat zo, maar vooralsnog merkt Heemschut Zeeland dat er ook een andere kant van de medaille is. In het kleine beschermde stadsgezicht Sint Anna ter Muiden met 50 inwoners, is iets heel anders aan de hand dan bij de wijken en rijtjes huizen uit de wederopbouwperiode in Oostburg of Schoondijke. Het ene woonmilieu is het andere niet en dat heeft alles met monumentale kwaliteit te maken. In 2018 is van verschillende kant bij Heemschut Zeeland zorg aangekaart over wat er speelt in St. Anna ter Muiden. Betrokken burgers, de ogen en oren van wat er niet (of wel?) goed gaat. Voor Heemschut Zeeland is dat het reguliere vrijwilligerswerk, maar toch... er is energie in gestoken en ook hierop mag de schijnwerper wel eens worden gezet. Wat is er aan de hand? Sint Anna ter Mui den - vroeger 'Mude' geheten was in de Mid deleeuwen de voorhaven van Brugge - is een van de kleinste stadjes van ons land en ligt in het meest westelijke puntje van Nederland, pal aan de grens met België. Sint Anna vormt mede dankzij de kwaliteit van het beschermde stadsgezicht een buitengewoon aantrekkelijk woonmilieu, ook voor Belgen, soms met uit gesproken opvattingen over wooncomfort en exterieur. Waar gaat het over? (Ver)bouwplannen waarvoor een bestemmings plan wordt aangepast. Een steenworp verderop wervende proposities op (Vlaamse) makelaars sites. Of bij een ander pand, het langdurig gebrek aan onderhoud, in dit geval van een rijksmonument. Het kwam allemaal in 2018 langs. Actief dus, vanuit een heel ander per spectief dan bevolkingskrimp in de regio! Wat doet Heemschut ermee? Verifiëren, uit zoeken, plannen en procedures inzien en schif ten wat er wel en wat er niet toe doet, terug koppelen, waken en zo nodig op de bres. Want ook dat was nodig. Niet altijd, maar dat weet je pas nadat alles op een rij is gezet. En wat levert dat op? Wat makelaars beweren blijkt geen maatstaf. Wat in een officiële procedure zit is controleer baar en bleek doorgaans zorgvuldig gedaan en gemotiveerd. Wat (bewust?) niet onderhouden of gecom municeerd wordt, behoort geen opmaat te zijn tot een latere sloopvergunning. En dat laten we weten. Op een paar kilometer afstand van elkaar zijn verhoudingen op de woningmarkt in Zeeuws- Vlaanderen soms net zo tegengesteld als voor het hele land wordt geschetst. De nabijheid van de grens met België draagt daar aan bij. En monumenten hebben daar in dit geval alles mee te maken! Heemschut Zeeland organiseert in 2019 een excursie in West Zeeuws-Vlaanderen met in het bijzonder aandacht voor de wederopbouw van dit in de oorlog zwaar getroffen gebied. Arjen Drijgers Sint Anna ter Muiden, Marktstraat 2. februari 2019 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 17