HEEMSCHUT SI Bedreiging rijksmonument WERKGROEP MONUMENTALE KUNST Herbestemming glaskunstwerk actief UTRECHT Maarsbergen - Heemschut Utrecht heeft de gemeente Utrechtse Heuvelrug dringend ver zocht handhavend op te treden tegen de ver waarlozing van de voormalige boerderij annex horecagelegenheid de Grote Bloemheuvel, gelegen aan de Woudenbergseweg 3 in Maars bergen. De 18de-eeuwse boerderij maakte oor spronkelijk deel uit van het Landgoed Maars bergen. Vanwege de ligging, aan de doorgaande weg van Leersum naar Woudenberg-Amers- foort, ontwikkelde de Grote Bloemheuvel zich tot café-herberg en later ook nog tot varkens- waag. Met de komst van het station in Maars bergen in 1845 kreeg het tevens de functie van stationskoffiehuis. In 1889 is het verbouwd in opdracht van jhr. Mr. K.A.G. de Beaufort, de bewoner van kasteel Maarsbergen. Daarbij is de linker zijbeuk van het voorhuis uitgebouwd met een fors bouwdeel van twee lagen en kap. Het architectonisch accent ligt op de zijgevel met elementen als geblokte hoeklisenen, deco raties boven vensters en deuren en een ruitmo- tief in de top. Tevens werd op de verdieping een grote natuurstenen plaat aangebracht met het wapen van Maarsbergen. Rondom de boerderij is een ruim erf, omzoomd met hoog opgaand geboomte. Sinds 1940 maakt het door de aanleg van de rijksweg Utrecht-Arnhem geen deel meer uit van het landgoed Maarsbergen. Het pand werd in 2002 aangewezen als rijks monument. Het stalgedeelte van de boerderij verkeerde toen al in slechte staat. Overleg tus sen gemeente en eigenaar over herstel van het pand heeft indertijd niets opgeleverd en vijf jaar later was het gehele stalgedeelte ingestort en het verval zette verder door. Slechts de muren en een deel van het dak van het voorhuis res ten. Op last van de gemeente zijn nu de ramen met platen dicht gezet en is er een zeil gelegd over een gedeelte van het dak. Jammer genoeg ziet het er echter naar uit dat de eigenaar niet van zins is om verdere maatregelen te nemen voor instandhouding. Heemschut blijft aandrin gen bij de gemeente Utrechtse Heuvelrug om het rijksmonument te behouden. Martha de Wit Amsterdam - De Werkgroep Monumentale Kunst van Heemschut heeft zich met succes ingezet voor de redding en herbestemming van een glas appliquéraam van kunstenaar Hendrik Brouwer (1922-1978). Het betreffende raam uit 1959-1960 is bij de sloop van de Troelstra- school in de wijk Geuzenveld gered. Vervolgens is het raam onderzocht door glasdeskundige Lisya Bicaci van de TU Delft. Het raam heeft een prominente rol gekregen in haar onder zoek naar het behoud van appliquéramen uit de wederopbouwperiode, die na enkele decen nia vaak in matige conditie zijn. Dit heeft te maken met de lijmsoorten die in de jaren vijftig en zestig zijn gebruikt. Het raam behoort tot de vroegste nog bestaande appliquéramen en vertegenwoordigt een grote kunsthistorische waarde. Op basis van de bevindingen van Lisya is een restauratieplan opgesteld en vervolgens een nieuw onderkomen voor het raam gevon den in de Louis Bouwmeesterschool in de wijk Slotervaart. In deze recent verbouwde school uit de jaren vijftig heeft het gerestaureerde kunstwerk een mooie plek gekregen in een nieuw trappenhuis. Norman Vervat 16 februari 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 16