Het Ministerie van OCW biedt gemeenten vanaf dit jaar mid delen om een integrale kerkenvisie op te stellen. Gemeenten kunnen aanvragen doen via www.cultureelerfgoed.nl. Het doel is een duurzame toekomst bieden voor ons religieus erfgoed. Vanaf najaar 2018 zijn zes pilotgemeenten met het opstellen van een dergelijke visie van start gegaan; te weten de gemeenten Oss, Amersfoort, Rotterdam, Zaanstad, Oost stellingwerf en Sudwest-Fryslan. De Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed hoopt dat vanaf 2019 vele gemeenten zullen volgen. Heemschut draagt vanuit haar betrokkenheid bij aan dit stre ven. De pilots die nu gaan draaien, zijn niet de eerste kerken- visies die Nederland straks rijk is. In de afgelopen jaren zijn er al een stuk of twintig gemaakt zoals in 2007 een visie op vijf katholieke kerkgebouwen in Bergen op Zoom en een beschou wing van alle 23 kerkgebouwen in Deventer in 2013. De laat ste geeft ook inzicht in de rol van de gemeente, eigenaren en investeerders. Het dekenaat Heerlen maakte in 2013 een uit gebreid afwegingskader per kerkgebouw. In Eindhoven werden De H. Martinuskerk in Bussloo uit 1818 werd in 2018 aan de ere dienst onttrokken. De bibliotheek van Zutphen werd gevestigd in de Broederenkerk. in 2011 vooral de wederopbouwkerken in kaart gebracht. De visies zijn tot nu toe allemaal heel verschillend van karakter. Voor de nieuw op te stellen kerkenvisies wordt beoogd dat hiermee niet alleen een strategie voor een deel van de kerken wordt gemaakt, maar een strategie voor alle religieuze gebou wen. Ook al is de gemeente nu als partij aan zet om middelen aan te vragen voor het opstellen van een kerkenvisie, hoeft Heemschut niet stil te zitten en af te wachten. Heemschut kan de gemeentelijke overheid en kerkelijke eigenaren wijzen op de mogelijkheid om een visie op te stellen en hen aanbieden daarover mee te denken. Een gezamenlijke aanpak is immers ook wat overheden voor ogen hebben als invulling gegeven moet worden aan de Omgevingsvisie die elke gemeente moet opstellen. hebbenden, omdat juist bij de sluiting van kerkgebouwen vaak pas laat, veel reacties loskomen. Door in een vroeg stadium mee te denken over het toekomstig gebruik van kerkgebouwen, wordt ook de weg richting medegebruik of invulling met functies, die anders op nieuwbouwlocaties gerea liseerd zouden worden, beter geplaveid. We voorkomen daarmee ook dat we in een te laat stadium worden geconfron teerd met sluiting, verkoop, ongewenste herbestemming of sloop. Uiteindelijk zal dit drie jaar durende pro ject ertoe moeten leiden dat bij gemeen ten bestuurlijk aandacht is om een ker kenvisie op te stellen. Met als neveneffect dat we - kerkgenootschappen, burgers en bestuurders - elkaar beter weten te vinden en dat we gezamenlijk kunnen denken in kansen en oplossingen voor de kerkenpro- blematiek. februari 2019 HEEMSCHUT 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 13