Projectleider Wat is een kerkenvisie? Werkwijze Eigen netwerkbijeenkomsten Publicatie Lilian Grootswagers is gevraagd om als projectleider vanuit Heemschut bij te dragen aan de Nationale Ker- kenaanpak. Lilian heeft als vrijwil liger ervaring opgedaan toen zij zich inzette voor het behoud van de R.K. Sint Jozefkerk in haar woon plaats Kaatsheuvel. De herbestem ming heeft een aantal jaren in beslag genomen en werd in 2019 voltooid. Lilian is initiatiefnemer van een aan tal Brabantse en Europese initiatie ven op het gebied van religieus erf goed en heeft inmiddels haar eigen adviesbureau. Ook heeft zij aan de wieg gestaan van de Brabantse Open Kerkendag. Voor Heemschut is zij contactpersoon en rechtstreeks te bereiken via grootswagers@heem- schut.nl Heemschut een ambitieus project! Samen met onze provinciale commissies willen we bij de lokale erfgoedorganisaties het instrument van de zogenaamde kerkenvi- sie onder de aandacht brengen. Een kerkenvisie is het resultaat van een gemeenschappelijk proces waarbij de gemeentelijke overheid, kerkelijke orga nisaties, omwonenden en andere belang hebbenden samen kijken naar de waar den en ontwikkelingen rond het totale bestand van religieus erfgoed in een gemeente. Dus gezamenlijk een strate gische visie ontwikkelen voor alle kerken. Welke religieuze gebouwen zijn er in een gemeente aanwezig? Welke ontwikkelin gen zijn te verwachten? Is er sprake van krimp of groei van geloofsgemeenschap pen? Dreigt sluiting? Zijn er mogelijkhe den voor een verantwoord medegebruik? Zijn er waarden die aanpassingen in de weg staan? Moeten we sloop en heront wikkeling incalculeren of zijn er kansen op overname, instandhouding en herbestem ming? Dit soort vragen komen in een dia loog aan de orde, waarbij het uiteindelijk resultaat, de visie, gedeeld kan worden of bestuurlijk kan worden vastgesteld. Het doel is te voorkomen dat er van geval tot geval ad-hoc actiegevoerd moet worden om kerkgebouwen te redden. Met een dergelijke visie wordt vooraf overeengeko men welke kant het met de gebouwen op gaat. Omdat eerdere kerkenvisies nogal van aard en omvang verschilden, zal dit voor jaar een handreiking verschijnen waarin staat aangegeven waaraan een kerkenvi sie in ieder geval moet voldoen. Wat gaan wij als belangenorganisatie voor behoud van erfgoed doen in dit proces? Allereerst werkt Heemschut aan een landsdekkende inventarisatie van alle organisaties die zich richten op erfgoed en erfgoedbehoud. Wellicht klinkt het ver bazingwekkend, maar het is een lastige klus om alle erfgoedverenigingen en orga nisaties die zich inzetten voor behoud in beeld te krijgen en te houden. Dat heeft deels te maken met de eigen structuur van onze vereniging, waar commissies zelf de contacten onderhouden met plaat selijke actiegroepen en betrokkenen. Deze lokale, soms thematisch of regionaal georganiseerde organisaties zijn cruciaal bij het samenwerken en kunnen met ons de bezorgdheid over de toekomst van ons religieus erfgoed een stap verder op de politieke en bestuurlijke agenda brengen. Vanuit de provinciale steunpunten worden dit jaar regiobijeenkomsten georganiseerd voor gemeenten, om uitleg te geven over het instrument kerkenvisie. Heemschut is daarbij aanwezig om zich te presenteren als verbinder en motivator van de lokale inzet voor de kerkenproblematiek vanuit het maatschappelijk-participatieve veld. Heemschut start in 2019 met een aan tal pilots om bijeenkomsten te organise ren voor het maatschappelijke veld van betrokken erfgoedliefhebbers. Dit doel sluit een op een aan bij de vorig jaar gestarte Heemschut Academie, die een netwerk wil creëren van betrokken burgers die zich inzetten voor erfgoed(behoud). Door onze commissieleden te koppelen aan de lokale partners willen we meer begrip bewerkstelligen en vooral meer mensen beter leren kennen. Kennisma ken en uitwisselen is dus hoofddoel van de eerste verkenning. Door middel van een routekaart wil Heemschut duidelijk maken wat van ons als maatschappelijke organisaties wordt verwacht rondom de kerkenproblematiek; aan meningsvorming, maar ook aan visie vorming, kennis en kunde. In een beperkt aantal plaatsen neemt het gemeente bestuur inmiddels het voortouw met het opstellen van een kerkenvisie in samen werking met de kerkgenootschappen. Burgers behoren ook tot de groep belang- Ter gelegenheid van de start van het samenwerkingsverband is een publicatie verschenen, waarin onder andere bestuurslid en architect Henk Dirkx vanuit Heemschut werd geïn terviewd. De publicatie biedt een goede introductie op het onderwerp, dat de komende jaren vaak in de schijnwerpers zal staan. www.toekomstreligieuserfgoed.nl/ nieuws/de-nationale-kerkenaanpak 12 februari 2019

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2019 | | pagina 12