jiüÜ i u— <111! It 1 -ï Igl. r[ mui Hoe beoordelen? tTrrrr De Berlagebrug als decor voor de Rembrandttoren in Amsterdam het erop lijkt dat deze torens groener worden dan ooit, hebben we tot op heden weinig echt goede voorbeelden gezien van hoog bouw met echt een groene uitstraling. Enige positieve uitzondering is wellicht het Lon- dense Barbican Centre, waar het concept met name ook door de bijzondere aanleg van een binnentuin in ere wordt gehouden. In Amsterdam is de discussie over het Zee burgereiland ontaard in een interessant wel- les-nietesspel. Hier lijkt duidelijk te worden dat ook zonder hoogbouwambities eenzelfde dichtheid kan worden gehaald. Speelt in Amsterdam - al dan niet onbewust- het ver langen om als echte stad vooral in te zetten op hoogbouw, terwijl het ook anders kan? De gemeente Den Haag laat dit jaar de grens van 140 meter voor nieuwe torens los. Bij de treinstations kunnen nieuwe woontorens worden ontwikkeld. Wel wordt een beleid vastgesteld. De torens moeten in ensembles gebouwd worden, niet solo. De eerste zes tot acht lagen moeten een forse basis vor men, daarboven kan dan een slanke toren komen. De afwerking is van groot belang: iedere nieuwe woon- of kantoortoren moet een 'hoed, pet of kroon' krijgen. Voor omwonenden, inwoners, belangen organisaties, maar ook voor de politiek die hoogbouw mogelijk maakt middels aanpas sing van het bestemmingsplan, blijkt het keer op keer een opgave om de impact van hoogbouwplannen goed te kunnen inschat ten en op hun merites te beoordelen. De effecten op de (cultuurhistorisch waar devolle) omgeving zijn daarbij voor Heem schut uiteraard het voornaamste belang. Soms lopen die gelijk met de bezwaren van omwonenden, maar dat hoeft niet altijd het geval te zijn. Het kan zelfs zo zijn, dat de vraag is waarom niet op een beperkt aantal locaties veel hoger gebouwd wordt. Sommige gemeenten zitten immers echt klem binnen hun grond gebied. Zeker is dat ons landschap drastisch veran dert door hoogbouw. Nieuwe landmarks als Nessenlande in Rotterdam of de woontoren langs de A1 bij Kattenbroek in Amersfoort bepalen de nieuwe grenzen van de ste delijke omgeving. Ze zijn mede het gevolg van de rode contour die we graag gehand haafd zien om de aantasting van het Groene Hart en andere polders te voorkomen. Of en zo ja welke woontorens in de toekomst zo gewaardeerd gaan worden, dat we ons ook gaan bezighouden met een pleidooi voor de instandhouding van de verschijnings vorm, valt te bezien. Zeker is dat een aantal gebouwen inmiddels, onder andere in Den Haag en Rotterdam, is geworden tot iconen die menig jonge en oude inwoner niet graag zou zien verdwijnen. december 2018 HEEMSCHUT 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 9