Haarlem en de rol van Heemschut De crisis voorbij Amsterdam. Het Victorieplein en de Vrijheidslaan met de eerste hoogbouw van J.F. Staal, 1971. toegevoegd aan het eeuwenoude erfgoed. Een coulisse van hoogbouw markeert het Binnenhof. Mooi of lelijk? Opvallend is het ensemble in elk geval. En één ding is zeker, Den Haag is daarmee nog niet klaar. Nu de crisis ook op de woningmarkt stevig is gekeerd, duiken in verschillende steden opnieuw hoogbouwplannen op. Over de ont wikkelingen in Amersfoort berichtten we dit jaar in het juninummer van Heemschut. De voorgenomen bouw van een appartemen tengebouw aan de stadsring, net buiten het beschermd gezicht, heeft een forse impact op de zichtas en beleving van en naar de historische binnenstad. In Purmerend werd een plan gepresenteerd voor hoogbouw grenzend aan het histo rische centrum. Opvallend is dat vaak, en ook in dit geval, gebruik wordt gemaakt van het concept van de 'groene flat'. Hoewel De bouw van de Neudeflat in Utrecht, 1961 Haarlem heeft een grote woning bouwopgave en nauwelijks bouwgron den. Intensieve(re) verstedelijking, waaronder hoogbouw, zal oplossing moeten bieden. In 2016 organi seerde Heemschut daarom samen met haar lokale partner Historische Vereniging Haerlem een stadsdebat over dit issue, met name over (de wenselijkheid van) hoogbouw en de consequenties voor de cultuurhis torische waarden. Als vervolg op dit stadsdebat verzochten de beide erf goedpartners de gemeente om beleid voor verstedelijking en specifiek ook voor hoogbouw te formuleren. En daarbij moet bescherming van het erfgoed een prominente plek krijgen. Sindsdien praat Heemschut mee in de klankbordgroep van een verste- delijkingsstudie en een toetsingska der hoogbouw, die de gemeente eind dit jaar of begin 2019 een beleid en toetsingskader hoogbouw moet leve ren. Heemschut waakt hierbij voor te massieve verdichting en voor hoog bouw in het historische centrum, de beschermde stadsgezichten en in het zicht van het beroemde stads- silhouet. Desondanks ziet het ene na het andere plan met verdichting en solitaire torens het licht. In het centrumgebied loopt een ontwikkel project aan de Gonnetstraat. Naast de te betreuren sloop en massieve woonblokken zouden twee torens moeten verrijzen van elk 33 en 27 meter hoog, die het stadssilhouet van Haarlem gaat aantasten. Dit pro ject is voor Heemschut de lakmoes proef om daarmee hoogbouw in het centrum te voorkomen en de te ver wachten precedentwerking. Peter Koppen 8 december 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 8