Subsidies Nieuw initiatief Nieuwe uitgever David Keunii Op www.bonas.nl treft men een lijst aan van boeken die in de BONAS- reeks zijn verschenen en nog niet zijn uitverkocht. In het kader van dit arti kel heeft de Stichting BONAS voor de leden van Heemschut een eenmalige aanbieding: voor slechts 30 euro kunt u een keuze maken van vijf delen uit de kleine 'bruine' reeks, voor 60 euro uit de grote reeks. Combinaties zijn uiteraard mogelijk. U kunt dit bedrag overmaken op bankrekening NL 02 ABNA 04827.42.364 van de Stichting BONAS, met vermelding van namen van de architecten van uw keuze. De boeken worden u dan zo snel moge lijk kosteloos toegestuurd. ven essay vooraf. Zo kwam het eerste, nog zeer bescheiden deel in de reeks, over de architect Michiel Brinkman, tot stand. In het nieuwe Architectuur instituut kreeg BONAS een eigen werkruimte. Onder leiding van een kleine, vaste staf, werkten studen ten, stagiairs en vrijwilligers aan de opbouw van de database. Jaarlijks werden twee delen in de reeks gepubliceerd, die soms werden gekoppeld aan een tentoonstelling in het NAi. Een belangrijke stap vormde eind jaren negentig de toekenning door NWO (Neder landse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek) van een zogenaamde Digitali seringssubsidie Middelgroot, die BONAS in staat stelde om gedurende vier jaar versneld aan haar doelstellingen te werken. Uit deze gelden kon onder andere een kunsthistori cus worden bezoldigd, die alle belangrijke architectuurtijdschriften uit de 19de en 20ste eeuw ontsloot. Ook was er meer ruimte voor onderzoek in de archieven van het NAi. Echter, tegen de adviezen van de Raad voor Cultuur in, beëindigde de rijksoverheid in deze periode haar structurele subsidie aan BONAS, want onderzoek zou een taak zijn van het NAi. Het NAi erkende zijn ver antwoordelijkheid en zette de financiering enkele jaren voort. De uitgave van de delen moest echter met incidentele subsidies worden voortgezet. De overgang van NAi naar HNI (Het Nieuwe Instituut) betekende dat er gedurende een periode minder aandacht was voor archi tectuur. Hoewel in deze periode de boeken groter van formaat en absoluut zeer fraai waren, verschenen ze beduidend minder frequent. Tegelijkertijd stagneerde het werk aan de database en werd ook de inventari satie van tijdschriften niet langer bijgehou den. Inkomsten uit subsidie- en sponsorgel den werden beduidend minder, zodat het voortbestaan van BONAS aan een zijden draadje hing en opheffing werd overwogen. Drie jaar geleden besloten onder anderen Mariet Willinge, voormalig Hoofd Collectie van het NAi, kunsthistorici Wies van Moor- sel en Juliette Roding, auteur van enkele BONAS boeken Tonny Claassen, en initiator van het project Tjeerd Boersma, dat het werk van de stichting niet verloren mocht gaan. Spoedig werd op hun initiatief een nieuw bestuur gevormd. Een Raad van Advies, bestaande uit architectuurhistorici en architecten verbonden aan de Neder landse universiteiten, adviseert het bestuur van de Stichting BONAS 'gevraagd en onge vraagd' over de te varen koers. Inmiddels is er een nieuwe website ingericht, www. bonas.nl, die direct toegang geeft tot de database Archiwijzer. Enthousiaste vrijwilli gers dichten het gat in de database tussen ca. 2000 en nu, waarbij ook nieuwe tijd schriften, zoals De Groene Kamer, worden ontsloten. Op dit moment wordt een ANBI- status nagestreefd en naarstig gezocht naar financiële middelen om met name de pro grammatuur van de database en de inter face een update te geven, als ook om oude fouten uit de bestanden te verwijderen. Uitgeverij Verloren in Hilversum werd bereid gevonden om de boekenreeks voort te zet ten, in een nieuw format. Bij de uitgave van boeken wordt rekening gehouden met een zo groot mogelijke afwisseling wat periode, discipline en regio. In de herfst verschijnt een boek over voormalig rijksbouwmeester Tjeerd Dijkstra, waarna in het voorjaar van 2019 aandacht wordt besteed aan tuin en landschapsarchitect John Bergmans. Andere delen in voorbereiding betreffen de Haagse art nouveau architect Joh. Mutters jr., de 'neogotische' architect Karl Weber en de architecten Wijnand Lemei en Bruno Nobile de Vistarini, die in het interbellum in Nederlands-Indië actief waren. Aquarel Spiegelkerk, ontwerp Th.W. Rueter, 's-Gravelandseweg, Bussum, 1922-1924. december 2018 HEEMSCHUT 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 43