Een monumentale boekenreeks! it Dit jaar verscheen het 60ste deel in de boekenreeks van de Stichting BONAS, Bibliografieën en Oeuvrelijsten van Nederlandse Architecten en Stedenbouwkundigen, reden voor Bond Heemschut om stil te staan bij het ontstaan en de doelstellingen van de stichting. Mariet Willinge Database en monografieën BONAS Begin jaren negentig, toen digitalisering van erfgoed eigenlijk nog niet bestond, werd door medewerkers bij het Nederlands Architectuurinstituut (NAi), toen nog in Amsterdam, al nagedacht over een data base van Nederlandse architecten, steden bouwkundigen, tuin- en landschapsarchi tecten, alsmede interieurontwerpers uit de periode na 1795. Het idee erachter was dat zich in Nederland, net onder het rijtje van welbekende architecten een zeer brede laag van goede ontwerpers bevindt, die samen het 'gezicht van Nederland' hebben bepaald en nog steeds bepalen. Het samenstellen van zo compleet mogelijke oeuvres van deze mensen, in relatie tot hun opdracht gevers, compagnons, uitvoerders kon inte ressant materiaal opleveren voor zowel de geïnteresseerde eigenaren van panden en buurtbewoners als voor restauratiearchitec ten, monumentenorganisaties en musea. Maar ook materiaal over bijvoorbeeld mee werkend kunstenaars en verwijzingen naar archiefbronnen en literatuur. Ook werd Voorgevel studentenflat, ontwerp J.W.H.C. Pot en J.F. Pot-Keegstra, Boutenslaan, Eindhoven, 1957-1959. gedacht aan educatieve projecten op scho len. Voor de uitvoering van de werkzaamheden werd om praktische en financiële (sponsors en subsidies) redenen een stichting in het leven geroepen, BONAS. Bij de aanvang van het project was het nog volstrekt onduidelijk om hoeveel ontwerpers het zou gaan en welke criteria gehanteerd moesten worden om een naam in de data base op te nemen. Omdat men snel van start wilde gaan, werd voor een pragmati sche benadering gekozen en een lijst aan gelegd van alle namen die werden genoemd in de bekende 19de- en 20ste-eeuwse vak tijdschriften. Dit waren er enkele honder den. Omdat men behalve op naam ook zou moeten kunnen zoeken op gebouwtype, werd samenwerking gezocht met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg (nu RCE), waardoor gebruik kon worden gemaakt van de daar in ontwikkeling zijnde thesaurus. Een van de initiatiefnemers van BONAS, Tjeerd Boersma, ging nog een stap verder. Hij bedacht dat het de moeite waard zou zijn om de ontwikkeling van de database parallel te laten lopen aan de uitgave van een reeks monografieën. De database werd daartoe zo ingericht dat deze met een druk op de knop een oeuvrecatalogus kon produ ceren, met verwijzingen naar archieven en belangrijke literatuur. Aan de oeuvrecatalo- gus ging een door een gastauteur geschre- 42 UT december 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 42