Monumentenstatus voor gebint Oplecht wark Eric le G ras Waarde laat onderkend Veiligstellen De boerderij aan het Noordeinde in Zeijen. Een 16de-eeuwse boerderij in Zeijen verdient volgens Heemschut Drenthe bescher ming als rijksmonument. Vooral de omvang van het langsbalkgebint, ook wel bekend als oplecht wark, maakt de boerderij uniek in Nederland. Leen de Graaf diende namens Heemschut Drenthe de aanvraag in: 'Op het eerste gezicht gaat het om een keurig gerestau reerde woonboerderij, zoals er in Drenthe wel meer te vinden zijn. Het bijzondere, om niet te zeggen het uitzonderlijke, is het gave langsbalkgebint over de volle lengte van de schuur. Dat is uniek in Nederland.' Een langsbalkgebint is de oudste boerderij conctructie in Oost-Nederland en bestaat uit lengteplaten of liggers in de lengterichting van de boerderij. Daarop zijn dwarsbalken gelegd. Oplecht wark is het oudst bekende gebintstype in Nederland. De Graaf: 'Uit dendrochronologisch onderzoek, onderzoek naar de jaarringen in de balken, blijkt dat de boerderij aan het Noordereind in Zijen dateert van 1517. Daarmee is het niet de oudste boerderij in Nederland. Dat is een boerderij aan het Hagenend in Anderen, ook in Drenthe, uit 1385. Ook die boerderij heeft een langsbalkgebint, maar daarvan is slechts een klein deel bewaard gebleven.' De bewoners van de boerderij aan het Noordeinde in Zeijen zijn Jan en Geeske de Vries. Ze kochten de boerderij aan het begin van deze eeuw, onder andere omdat de moderne schuur ernaast ruimte bood aan de winkel in curiosa, woon- en tuinac- cessoires van Geeske. De buitenkant van de woning is niet echt bijzonder. Jan de Vries: 'Voor de ingrijpende verbouwing van boerderij tot woonhuis kre gen we vlot toestemming. Het gebint von den we meteen mooi en we kozen ervoor om het te bewaren en zichtbaar te houden. Het was wel nodig om sommige delen te vervangen. Zo waren de lengteplaten gaan rotten en ze moesten vernieuwd worden.' Pas later onderkende bouwhistoricus Frank van der Waard het historische belang van het gebint. De Graaf: 'Grote delen van het oorspronkelijke bouwwerk, ook van het in de 18de eeuw aangebouwde woongedeelte, waren toen al verdwenen. Alleen de voorge vel is blijven staan. Maar het gebint was er nog en dat alleen al verdient de status van rijksmonument. Heemschut Drenthe heeft bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed een suggestie daarvoor ingediend.' Jan en Geeske de Vries hopen op een posi tieve beslissing. 'Natuurlijk,' zegt Jan, 'zul len wij goed zorgen voor ons huis, maar het is de vraag of volgende bewoners daar net zo over denken. Zonder de bescherming die de status van rijksmonument biedt, kunnen ze doen wat ze willen, tot sloop toe. Daarom zijn we blij met deze poging om de toekomst van ons huis zeker te stellen.' Langsbalkgebint van de boerderij met oude en nieuwe delen. december 2018 HEEMSCHUT 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 37