HEEMSCHUT SI Molenwater wordt Park Donkere wolken actief Molenwaterpark Middelburg ZEELAND Middelburg - In de 19de eeuw werd het Molen water in Middelburg langzaamaan gedempt. Het resultaat, een kale vlakte, waar solda ten het garnizoen leren exerceren. De eerste voetbalverenigingen van de stad, waaronder Zeelandia, speelden er wedstrijden. Er werden evenementen georganiseerd, zoals paarden markten en het circus stond er. Na de Tweede Wereldoorlog fungeerde het als remise voor de bussen van Stoomtram Walcheren. In de jaren '50 werd op de plek Miniatuur Walcheren aangelegd. Een groot deel van het terrein werd omheind en voorzien van dichte aanplant. Wat succesvol begon, eindigde na enkele tientallen jaren in een zieltogend geheel. Landschapsarchitecten Bureau Bosch-Slab bers kreeg de opdracht een stadspark te ont werpen voor het totale gebied van drie hectare en koos voor de Engelse landschapsstijl met als uitgangspunt de contour van het Molenwater, zoals dat in de 17de eeuw door Goliath werd getekend. De restanten van 'Miniatuur' moe ten wijken, waarmee de transparantie van de plek wordt hersteld, alsook de zichtlijnen op de omringde stedelijke bebouwing, waaronder vele 18de-eeuwse monumenten zoals de Koepoort. De plek is nu ook de leefgemeenschap van de beschermde gele rugstreeppad, gelokaliseerd onder de achtergebleven betonvloer van een schuur. Het element wordt opgenomen als een onderdeel van het nieuwe park. De opdracht omvatte ook de eis van een waterberging. Dit gegeven wordt verder uitgewerkt met de keuze van een flora, die aantrekkelijk is voor libellen en bijen. De uitvoering begint binnenkort en is in 2020 gereed. Wellicht dat archeologisch onderzoek nog nieuwe gegevens oplevert, die het ontwerp kunnen verbijzonderen. Gerrit Schoenmaker LIMBURG om verder instorten van het dak te voorkomen. Het rijksmonument hoort tot de groep gesloten boerderijen en daarbinnen tot het type hof- boerderij. Dit is een type boerderij dat eigenlijk meer in Zuid-Limburg dan in Midden-Limburg voorkomt. Het werd gebouwd tussen 1805 en 1820. Vanaf 2003 is het pand niet meer bewoond en is daarna diverse malen van eige naar gewisseld, het laatst in 2012. Jammer genoeg hebben de diverse eigenaren om welke redenen dan ook weinig of niets ondernomen om verdere verloedering tegen te gaan. Hier is een rol weggelegd voor de gemeente Leudal, die er toch alle belang bij heeft een dergelijk monument voor de toekomst te behouden. Heemschut Limburg volgt de ontwikkelingen op de voet. Frits Theeven Heythuysen - Heemschut Limburg heeft de gemeente Leudal verzocht op te treden tegen de verwaarloosde staat van het rijksmonument gelegen aan Dorpstraat 152 in Heythuysen. De januaristorm van dit jaar heeft het gebouw, dat zich al in een zeer slechte staat bevond, geen goed gedaan. Pannen waaiden van de daken. Het weer had hierdoor vrij spel, waardoor het verval verder werd versneld. Maar ook vocht- plekken op de buitenmuren, ontstaan door de gedeeltelijk verdwenen hemelwaterafvoeren, hebben nadelige gevolgen voor de onder- houdstoestand. In mei is een gedeelte van de oostgevel ingestort, waarna de kap is gestut. Dit heeft niet kunnen voorkomen dat het dak is ingezakt, waarna de dakpannen zijn verwijderd december 2018 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 19