HEEMSCHUT SI NOORD-HOLLAND NOORD-BRABANT Vishangen bedreigd Aandacht voor Vlaamse schuur actief Monnickendam - Heemschut en de Vereniging Oud-Monnickendam trekken samen op in een poging tot behoud van een historische visroke- rij in Monnickendam. In 2017 werd een bouw historisch onderzoek verricht naar de rokerij waarin naar voren kwam dat het object op gemeentelijk niveau beschermenswaardig is. Maar ook op landelijk niveau vertegenwoordi gen de zogenaamde hangen unieke waarden in relatie tot het aanzicht van de beschermd stadsgezicht en de haven, aldus de opstel lers van het rapport. Oktober vorig jaar beslo ten B&W van de gemeente Waterland daarom een aanwijzingsprocedure te starten. Ruim een half jaar later, na de verkiezingen, kwam men daarop terug. In de tussentijd had de gemeenteraad zich in een motie uitgesproken de hangen niet te willen beschermen, maar de monumentwaardige delen te laten opslaan. Dit omdat de eigenaar al lang plannen zou hebben voor nieuwbouw. Bij de gemeente is bezwaar ingediend tegen de beslissing niet aan te wijzen. Als het nieuwbouwplan, dat overigens nog niet is goedgekeurd, op de locatie aan de Havenstraat doorgaat, vrezen beide organisaties een aantasting van het unieke havenfront. De haven met geheel rechts de visrokerij. Baarle-Nassau - Het plaatsje Castelré ligt in een Nederlandse enclave, vrijwel geheel omsloten door Belgisch gebied. De traditionele Vlaamse schuur op Groeske 8 dateert (waarschijnlijk) uit 1643 evenals de Kempische boerderij waar zij oorspronkelijk bij hoorde. De ensemblewaarde is groot. De boerderij is het oudst gedateerde object van Baarle-Nassau en heeft een uniek interieur. Er is een bakoven aanwezig en een waterput in de kelder. De boerderij staat op de gemeentelijke monumentenlijst. De schuur niet, waarschijnlijk omdat boerderij en schuur in het verleden kadastraal gescheiden zijn. Heemschut Noord-Brabant wil meer aandacht voor dergelijke schuren. Vlaamse schuren zijn een voorbeeld van agra rische ontwikkeling en kwamen vermoedelijk in gebruik bij middeleeuwse abdijen in Vlaande ren. Vandaar de naam. Ze dienden voor opslag van landbouwproducten en zijn gemaakt van materialen die ter plekke voorhanden waren zoals houten palen, planken en riet of stro. Ze waren driebeukig met in de middenbeuk de tasruimte, waar hooi en stro werd opgeslagen. Een zijbeuk deed dienst als opslagruimte voor landbouwwerktuigen en de andere bijvoorbeeld als dierenverblijf. Mede door de logische inde ling hebben ze een snelle ontwikkeling door gemaakt. Nu er geen functie meer is voor de Vlaamse schuur verdwijnt ze in rap tempo en hierdoor verandert ook het Brabantse land schap. Na de melding heeft de commissie de schuur bezocht. Het was erger dan gevreesd. De schuur was niet alleen verwaarloosd, maar men was al begonnen met moedwillige sloop, alleen het gebint restte nog.... Heemschut heeft ondertussen het belang van de histori sche schuur onder de aandacht gebracht van gemeente en monumentencommissie. De vraag is of de constructie nog wel behouden kan worden. Miriam van den Dries 18 december 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 18