,11! HEEMSCHUT t /I Respect voor Tripolis-complex actief AMSTERDAM Heemschut Amsterdam heeft stadsdeel Zuid verzocht het kantorencomplex Tripolis op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Het Tripolis-complex uit 1990-1994 behoort tot het latere werk van Aldo van Eyck (1918 1999) en zijn vrouw. Kenmerkend zijn de uit waaierende plattegrond en de torenvormige geclusterde bouwdelen. De situering is ook bij zonder. Het complex staat op hetzelfde terrein als het voormalige Burgerweeshuis uit 1960, waarmee Van Eyck wereldberoemd is geworden en dat een rijksmonument is. De opdracht om naast het Burgerweeshuis een kantoorgebouw te ontwerpen was niet toevallig. Dankzij de rea lisatie kon het Burgerweeshuis worden geres taureerd. Niet minder belangrijk is dat Tripolis zodanig is ontworpen, dat beide gebouwen elkaar architectonisch en stedenbouwkundig versterken. Door de verschillende bouwdelen en de opklimmende hoogte vormt het een fraaie achtergrond voor het Burgerweeshuis. Voldoende afstand zorgt ervoor dat de combi natie geen afbreuk doet aan de kwaliteiten van elk afzonderlijk gebouw. Het terrein aan de Amstelveenseweg maakt onderdeel uit van de Zuid-as. De gemeente is bezig met nieuwbouwplannen, waarvan een variant uitgaat van gedeeltelijke overbouwing van Tripolis. Voor de herontwikkeling zullen aan passingen nodig zijn. Daarbij dienen echter de architectuur en de samenhang met het Burger weeshuis gerespecteerd en beschermd te wor den. Als laat werk in het oeuvre van Van Eyck is Tripolis al monumentwaardig, de samenhang met het Burgerweeshuis maakt het uniek. Paul Meijer GELDERLAND Lunteren - Op zaterdag 29 september reikte minister Ingrid van Engelshoven van OCW aan de eigenaar van de Muur van Mussert, de heer Roderick Zoons het rijksmonumentenschild uit. Daarmee is er na jaren van onduidelijkheid over het Mahnmahl eindelijk zekerheid ten aanzien van het behoud. Heemschut Gelderland vroeg samen met de stichting Erfgoed Ede en de his torische verenigingen Oud Ede en Oud Lunte- ren in 2015 al deze status aan, echter zonder resultaat. Weliswaar was men bij de Rijksdienst Cultureel Erfgoed ook van mening dat behoud van de muur gewenst was. Maar men wilde in afwachting van het resultaat van een Ver kenning Herinneringserfgoed, nog geen aan wijzingsprocedure starten. Toen er een sloop- melding voor de muur kwam, volgde er een brandbrief van prominente Nederlanders. Dit versnelde het proces, mede omdat de nieuwe minister besloot niet te wachten op de verken ning, maar gebruik maakte van haar bevoegd heid om zelf tot aanwijzing over te gaan. De Wetenschapswinkel van Wageningen Uni versiteit deed onderzoek naar mogelijkheden tot herbestemming van de muur, evenals de stichting het Luntersche Buurtbosch. Na het besluit van minister van Engelshoven om tot aanwijzing van de muur als rijksmonument over te gaan, werd dit voorjaar de stichting Educatie centrum De Goudsberg opgericht. Deze stich ting heeft als primaire doel de muur na restau ratie een educatieve herbestemming te geven. Hiervoor is een beleidsplan opgesteld. Zie hiervoor: www.secgoudsberg.nl. Als de eige naar en de gemeente Ede tot overeenstemming komen, ligt er een goede kans dat de Muur van Mussert als educatief centrum van 'beladen erfgoed' uit WOII kan worden ontwikkeld. december 2018 HEEMSCHUT 17 Van links naar rechts. Wethouder Veltkamp, burgemeester Verhulst, minister Van Engelshoven en de eigenaar van het terrein Zoons.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 17