Het Teesinkbos OVERIJSSEL Enschede - Halverwege het afgelopen jaar heeft Heemschut Overijssel met een aantal andere organisaties B&W verzocht de monu mentenstatus te verlenen aan bungalowpark Het Teesinkbos in Boekelo. De bungalows werden gebouwd in de jaren 1966-1969 naar een ontwerp van Nico Zantinge. De uniformiteit van de bungalows in vormgeving en kleur bij de verschillende woningtypen zorgt voor eenheid in verscheidenheid. In het bouwplan werd ook bepaald dat de drie hectare groen, aangelegd als plantsoen, beplant zou worden met zoveel mogelijk in de omgeving voorkomende planten en bomen. Zo werd de natuurlijke samenhang met de omgeving gewaarborgd. Het Teesinkbos is het eerste voorbeeld in Nederland van toe passing van een Deense manier van steden bouw en architectuur na de Tweede Wereldoor log. Hierbij is heel kenmerkend dat de huizen in het groen zijn geplaatst langs slingerende wegen. Dit wijkt dus behoorlijk af van soort gelijke wijken met een recht stratenpatroon en voor- en achtertuinen. Tegelijkertijd werd de monumentenstatus aangevraagd voor de voormalige gebouwen van de Hersteld Apostolische Gemeente in Enschede, nu in gebruik als moskee. Peter Dekker WMK IN NOORD-BRABANT Klundert - Mede dankzij de inzet van de Werk groep Monumentale Kunst en Heemschut Noord-Brabant blijft een kunstwerk van Joop Sjollema in Klundert behouden, onderdeel van het voor het dorp beeldbepalende Kreek gebouw. Dit gebouw werd in 1953 gebouwd als badhuis en gymzaal. Vier jaar later bracht de bekende kunstenaar Joop Sjollema (1900 1990) een kunstwerk in de gevel aan ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van Klundert, een zogeheten sgraffito. Het sgraf fito - waarbij men met behulp van meerdere kleuren pleisterwerk een compositie realiseert - was na de oorlog een populaire kunstvorm. Deze sgraffitotechniek werd voor de wederop bouwperiode in Nederland nauwelijks toege past en na genoemde periode ook niet meer. Sjollema realiseerde drie figuren op de Klund- ertse muur: de stedenmaagd stelt de stad voor, een mannenfiguur oorlog en rampen en een vrouwenfiguur vrede en wederopbouw. Het Kreekgebouw is sinds een paar jaar een gemeentelijk monument. Na enkele jaren leeg stand is het recent verkocht. Er komen wonin gen en een kantoorruimte in. Daarbij ontstond de wens om het gebouw transparanter te maken. Het voorstel was om het kunstwerk te vervangen door een vergelijkbare compositie in glas. Tegen dit voorstel heeft Heemschut zich verzet. Uiteindelijk is er mede door dit verzet een nieuw ontwerp gemaakt, waarbij rondom het oorspronkelijke kunstwerk enkele kleine ramen worden gerealiseerd. Norman Vervat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 15