HEEMSCHUT /I Initiatief leidt tot onderzoek Vergeten militair erfgoed gazer GRONINGEN Oldambt - De Oldambtster boerderijen laten samen met de linten arbeiderswoningen, de uitgestrekte graanvelden, de strokartonfabrie ken en dijken de bewogen geschiedenis van het water- en landbouwgebied zien en dragen bij aan de identiteit en ruimtelijke kwaliteit. Het voortbestaan van de vaak kolossale monumen tale boerderijen staat al enige tijd onder druk. Voortschrijdende schaalvergroting, functie verlies, gebrek aan mogelijkheden voor alter natief gebruik of bijvoorbeeld problemen rond opvolging of verkoop leiden in combinatie met hoge onderhoudskosten tot verpaupering en zelfs verval. Vanuit de erfgoedhoek beschouwt men de boerderijen als cultureel erfgoed dat behouden zou moeten blijven en leegstand en verval voorkomen. Maar ook leeft het besef dat het onmogelijk is om alle Oldambtster boer derijen te behouden. De vraag is vervolgens of dat erg is en voor wie. Daarom bestaat al langere tijd bij verschillende partijen waaronder Heemschut Groningen, het idee om samen met gebruikers van het gebied na te denken over de toekomst van de Oldambtster boerderijen. Dit gaat nu gebeuren. Libau, een onafhankelijke adviesorganisatie voor ruimtelijke kwaliteit en cultureel erfgoed voor Groningen en Drenthe, is een project gestart met subsidie van de Rijks dienst Cultureel Erfgoed en de provincie. De komende maanden wordt onderzoek gedaan in het gebied rond Nieuw-Beerta, een beschermd dorpsgezicht, en Finsterwolde. Signaleren de boerderijeigenaren, omwonenden en bezoekers van het gebied ook leegstand en verval? Zo ja, wat vinden zij daarvan en wat zou er moeten gebeuren? Wat kunnen deze inzichten op hun beurt betekenen voor de ontwikkeling van toe komstig beleid ten aanzien van de Oldambtster boerderijen en omgeving? Hiermee loopt het project vooruit op het idee van burgerpartici patie uit de Omgevingswet, die vermoedelijk in 2021 ingaat. Heemschut blijft bij het project betrokken, nu als lid van de adviesraad. UTRECHT Leusden - Gebieden oostelijk van Zeist en rond Austerlitz zijn al sinds de tijd van Napoleon gebruikt voor militaire doeleinden. De schiet baan op de Leusderheide kreeg in 1925 de C eerste gebouwen. Er werd onder andere een wachtlokaal opgetrokken evenals een een- CL voudige barak, die qua ontwerp en model CD later model stond voor de barakken van kamp <D Amersfoort. Deze zijn gesloopt, maar het wachtlokaal van de schietbaan op de Leusder- ■*-> heide is dit lot bespaard gebleven. Het nog steeds in gebruik zijnde militair erf goed - eigendom van het Rijksvastgoedbedrijf - wordt nog altijd gebruikt door Defensie. Een goede registratie van cultuurhistorische waar den van hun gebouwen en terreinen behoort niet per definitie tot hun taak. De stichting Usine bepleit de instandhouding van de nog bestaande gebouwen op de Leusderheide. Heemschut Utrecht steunt dit initiatief. De gemeente Leusden is vooralsnog niet zover en stelt als voorwaarde, dat de eigenaren akkoord dienen te zijn met een aanwijzing tot gemeen telijk monument. Oldambt Leeuwarden Monnickendam leewolda Amsterdam 9 Enschede Lunteren Leusden Klundert Baarle-Nassau 14 december 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 14